Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Biebrza: przeloty ptaków


 29-04-2010


Nad Biebrzą trwa apogeum wiosennych przelotów ptaków, które wielotysięcznymi stadami wędrują z południa na północ kontynentu. Na rekordowo dużych w tym roku rozlewiskach rzek Biebrza i Narew zatrzymują się na odpoczynek i pożywienie.


To gratka dla ornitologów i fotografów, ale też zwykłych miłośników przyrody, którzy na przełomie marca i kwietnia, by obserwować ptaki chętnie przyjeżdżają z kraju, ale też z zagranicy. Chcą podglądać m.in. gęsi gęgawy, gęsi białoczelne, gęsi zbożowe, rożeńce, świstuny. Niektóre gatunki nad Biebrzą zostaną, inne - po odpoczynku - polecą dalej na północ. Przeloty trwają do połowy kwietnia, ale teraz właśnie są najliczniejsze i najbardziej widowiskowe.


Dodatkową atrakcją - jak informują organizatorzy turystyki nad Biebrzą - są rozpoczęte właśnie widowiskowe gody żab moczarowych.


Za sprawą tych godów bagna charakterystycznie "bulgoczą". "Efekt ten wywołuje głuche szczekanie tysięcy żab moczarowych. Największe wrażenie robi chór żab wysłuchiwany z biegnących wśród rozlewisk grobli podczas bezwietrznych, ciepłych nocy" - napisano w nadesłanych PAP "Aktualnościach znad Biebrzy".


Wydające odgłosy godowe samce są niebieskie. Taki kolor to efekt płytko krążącej pod żabią skórą limfy. Takie przebarwienie utrzymuje się zaledwie przez około 10 dni, potem żaby moczarowe znów stają się brązowe.


Biebrzański Park Narodowy jest największym parkiem narodowym w Polsce. Zajmuje obszar ponad 59 tys. tys. hektarów w dolinie Biebrzy. Chroni m.in. największe w Polsce obszary bagienne. Jest ostoją wielu rzadkich gatunków ptaków, np. wodniczki i bataliona, ale też łosi.

 

źródło: PAP/podroze.onet.pl


Komentujesz: Biebrza: przeloty ptaków

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie