Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Biebrza: brak pożywienia


 15-02-2010


Łosiom w Biebrzańskim Parku Narodowym brakuje pożywienia. Dyrekcja parku obawia się, że w związku z tym wiosną urodzi się mniej łosi niż zwykle. Zwierzęta mają też kłopoty z poruszaniem się w śnieżnych zaspach.


Do dyrekcji parku dotarły ostatnio zdjęcia wykonane na terenie parku przedstawiające łosia mocno wspartego na dwóch nogach. Próbuje on dosięgnąć do wysoko znajdujących się nad ziemią sosnowych gałęzi. Młode sosny, których gałęzie są nisko, już dawno zostały ogryzione przez łosie - powiedział PAP wicedyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Grygoruk.

 


W okresie zimowym łosie żywią się głównie igłami sosen i jodeł oraz korą, a tych jest brak. Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego nie prowadzi się młodych nasadzeń tych drzew. Łosie więc migrują na tereny nadleśnictw sąsiadujących z Parkiem. Tam szukają pożywienia - powiedział PAP badający łosie prof. Mirosław Ratkiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku.


Prawdopodobnie w tym roku, w związku z brakiem pożywienia, urodzi się mniej łosi niż zwykle. Klempy rodzą młode w maju.


W niedzielę w Biebrzańskim Parku Narodowym w ramach odbywających się cyklicznych spotkań edukacyjnych "Wszechnica Biebrzańska" miało się odbyć liczenie łosi w obszarze dolnej Biebrzy. Liczenie jednak odwołano.


Grygoruk wyjaśnił, że taką decyzję podjęto, ponieważ śnieg sięga od 50 centymetrów do metra i trudno podejść zwierzęta. Ponadto samice łosi - klempy - są teraz w ciąży i nie ma sensu dodatkowo ich stresować. Zwłaszcza, że w poniedziałek kilkudniowe liczenie tych zwierząt nad Biebrzą mają zacząć studenci i pracownicy Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.


Z ubiegłorocznych danych wynika, że na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego żyje około 700 łosi. Grygoruk ocenił, że w otulinie parku, zwłaszcza na terenie nadleśnictw Knyszyn i Rajgród, łosi jest dwa razy tyle.

 

źródło: PAP/podroze.onet.pl


Komentujesz: Biebrza: brak pożywienia

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie