Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Białowieża: chronią żubry


24-02-2010Jednym z głównych rezultatów projektu "Kraina Żubra - ochrona żubra w Puszczy Białowieskiej" i przy wsparciu z programu UE Life Przyroda
jest zjawisko rozprzestrzeniania się populacji żubrów w Puszczy Białowieskiej.  Szacuje się, że całkowity koszt finansowania projektu wynosi  to 1,38 mln euro, z tego dotacja unijna to 960 tys. euro. Współfinansowało go także m.in. Frankfurckie Towarzystwo Zoologiczne.


W Zakładzie Badania Ssaków PAN w Białowieży (Podlaskie), który projekt koordynuje, rozpoczęła się w czwartek międzynarodowa konferencja na ten temat. Przez trzy dni naukowcy z kraju i zagranicy dyskutować będą o działaniach na rzecz ochrony żubrów, m.in. rezultatach restytucji żubra, zagrożeniach dla tego gatunku, czy wpływie zimowego dokarmiania na ekologię zwierzęcia. Będzie też dyskusja o perspektywach kontynuacji projektu.

Konferencję pt. "Ochrona żubra w Puszczy Białowieskiej" zakończy sobotnia wycieczka do ostoi żubrów w puszczy, a także do rezerwatu pokazowego Białowieskiego Parku Narodowego.

Projekt "Kraina żubra" realizowany jest na terenie 11 gmin w północno-wschodniej części województwa podlaskiego (Białowieża, Hajnówka, Czyże, Narewka, Narew, Gródek, Michałowo, Dubicze Cerkiewne, Orla, Kleszczele, Czeremcha) od 2006 roku. Zakończy się we wrześniu tego roku.

W ramach projektu powstały m.in. paśniki i wodopoje dla żubrów w nowych miejscach dokarmiania, wykaszano polany śródleśne, by poprawić warunki bytowania żubrów, pomagano rolnikom w zabezpieczaniu upraw przed szkodami wyrządzanymi przez te ściśle chronione zwierzęta. W części naukowej projektu prowadzone były badania genetyczne żubrów, ale też ich monitoring telemetryczny i satelitarny.

Koordynator projektu prof. Jan Marek Wójcik z Zakładu Badania Ssaków PAN w Białowieży uważa, że w każdym z działań, na które był on podzielony, można mówić o ciekawych rezultatach. Zwrócił uwagę, że wszystkie działania zmierzały do poprawy warunków bytowania żubra w puszczy.

Zaznaczył, że zwierzęta chętnie korzystają z nowych, zrekultywowanych łąk. "Robiliśmy te działania tam, gdzie chcieliśmy, żeby te żubry się pojawiły, czyli żeby one przemieszczały się na określone tereny zarówno w puszczy, jak i jej obrzeża, czyli te docelowe kierunki migracji" - powiedział PAP.

Rozsiedlenie stada ma poprawić kondycję białowieskiego stada, bo zwierzęta żyjące w dużych grupach są narażone na choroby (zwłaszcza pasożytnicze), są też ze sobą zbyt blisko spokrewnione genetycznie. Jedno z założeń projektu, to połączenie, poprzez tworzenie naturalnych tras migracyjnych (tzw. korytarzy ekologicznych), populacji białowieskiej z knyszyńską.


źródło: PAP/podroze.onet.pl

Komentujesz: Białowieża: chronią żubry

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie