Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Żubry z Białowieskiego Parku Narodowego zostaną wysłane do Czech06-12-2010


Białowieski Park Narodowy chce jeszcze w tym miesiącu wysłać 6 żubrów do hodowli w Niemczech – poinformował dyrektor parku - Zdzisław Szkiruć. Zwierzęta mają trafić w do dwóch pokazowych hodowli zamkniętych w miejscowościach Mimon i Prachatice, które spełniają także rolę ośrodków edukacyjnych.


Kiedy tam pojadą, będzie zależało od tego, czy zwierzęta uda się sprawnie schwytać - tłumaczy dyrektor. "Teraz jest najlepszy okres na odłowy, bo żubry gromadzą się przy miejscach dokarmiania, gdzie są zbudowane odłownie" - mówi Szkiruć. "Do odłowni zwabiamy żubra przysmakami, np. burakami" - dodaje. W specjalnych klatkach zwierzęta są przewożone do zagród w rezerwatach hodowlanych i tam pozostają do czasu przekazania ich odbiorcy.
Białowieski Park Narodowy to światowa ostoja żubra. W polskiej części Puszczy Białowieskiej żyje ok. 450 żubrów. Według opinii naukowców, to jednak za dużo. Odlewnego czasu podejmowane są różne działania na rzecz rozprzestrzeniania się populacji na sąsiednie kompleksy leśne, a także na terenie samej puszczy. Co roku odbywają się też redukcje ze stada osobników chorych, słabych czy agresywnych, które mogą być zagrożeniem również dla ludzi. W stadzie następują też naturalne redukcje.


W ostatnich latach żubry z Puszczy Białowieskiej trafiały do Francji, Niemiec, Holandii, Czech, Węgier oraz do ośrodków w Polsce. W 2011 roku Białowieski Park Narodowy planuje wysyłkę żubrów na wyspę Bornholm, gdzie ma powstać półwolna hodowla.


Żródło: PAP/wp.pl

Komentujesz: Białowieskie żubry przeprowadzają się do Czech

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: żubr, białowieża, białowieski park narodowy, czechy


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie