Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Będzie nowe lotnisko

27-04-2009

 

Kielce podpisały w piątek z Konsorcjum Polconsult & APA Kuryłowicz & Associates umowę na opracowanie planu budowy Regionalnego Portu Lotniczego Kielce, który ma powstać w podkieleckich Obicach.

 

Zgodnie z umową, do 15 lipca ma być gotowy raport z zakresu ochrony środowiska, dotyczący wyrównania terenu pod zabudowę, a także oddziaływania lotniska na otoczenie. Z kolei do 20 sierpnia powinna zostać opracowana szczegółowa wizja portu lotniczego z planem jego zagospodarowania, który obejmie wszystkie obiekty, a ponadto projekt niwelacji terenu. W ramach pierwszego etapu inwestycji przewidziana jest budowa miniterminala mająca zapewnić obsługę 300 tys. pasażerów rocznie. Terminal docelowy miałby obsługiwać 1,5 mln osób.

 

Zdaniem prezydenta Kielc jest szansa na to, że lotnisko w Obicach powstanie w latach 2014-2015 r. Według niego, są firmy zainteresowane udziałem w tej inwestycji.

 

Lotnisko w Obicach ma mieć pas startowy o długości 2,8 tys. metrów. Plan zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym ma powstać port oraz jego zaplecze, obejmuje prawie dwa tysiące hektarów ziemi w gminach Chmielnik i Morawica.

 

Kielce zabiegały o 39 mln euro unijnego dofinansowania budowy lotniska dla regionu świętokrzyskiego. KE odmówiła wsparcia dla tego przedsięwzięcia, argumentując, że rokuje ono słabe nadzieje na rentowność. Władze miasta są przeciwnego zdania i zapewniają, że pozyskają odpowiedniego inwestora.

 

Z przygotowanego przez firmę Ove Arup & Partners International Ltd opracowania wynika, że port w Obicach osiągnąłby pierwsze zyski - według scenariusza pesymistycznego - w 2024 roku, a według optymistycznego - w 2016 roku. Za 20 lat z Obic miałyby korzystać - w wariancie pesymistycznym - dwa miliony pasażerów rocznie, a w optymistycznym - pięć milionów. 


źródło:PAP/wp.pl

 Komentujesz: Będzie nowe lotnisko

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie