Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Będą nowe aquaparki?


15-11-2010


21 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie wód termalnych wydano w Polsce do 1 listopada - wynika z informacji Ministerstwa Środowiska. Do tej pory wydano dziewięć koncesji na wydobywanie gorących wód.

Spośród dziewięciu wydanych koncesji najwięcej - pięć - dotyczy Małopolski. Wodę do ogrzewania mieszkań wykorzystuje Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska z Bańskiej Niżnej k. Zakopanego. Firmy Polskie Tatry i Dorado z Zakopanego, Park Wodny Bania w Białce Tatrzańskiej i Bukowiańskie Towarzystwo Geotermalne w Bukowinie Tatrzańskiej korzystają z ciepłych wód do napełniania basenów kąpielowych.

W województwie zachodniopomorskim koncesje wydobywcze posiadają Geotermia Pyrzyce i Przedsiębiorstwo Usług Cieplnych Geotermia Stargard Szczeciński. Oprócz tego koncesje wydobywcze mają jeszcze dwie firmy - Geotermia Uniejów w woj. łódzkim i Geotermia Mazowiecka.

Każda z 21 koncesji poszukiwawczych udzielona jest innemu podmiotowi - firmie, osobie prywatnej lub np. fundacji, jak w przypadku Fundacji Lux Veritatis, właściciela telewizji Trwam i Radia Maryja, która szuka ciepłych źródeł pod Toruniem.

Najwięcej wydano na teren woj. łódzkiego - pięć koncesji. Mają je Miejskie Sieci Cieplne ze Zduńskiej Woli, Geotermia Poddębice, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej z Radomska, Zakład Komunalny Kleszczów i Real Estate Kaźmierscy z Łowicza.

Po cztery koncesje wydano dla woj. małopolskiego (firmy PEC Geotermia Podhalańska, Gorczańskie Wody Termalne, Energia Wierzchosławice i Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka) i dolnośląskiego (Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych we Wrocławiu, Zbigniew Świerkot - Zakład Instalacji Sanitarnych i Budownictwa Drogowego z Wrocławia, gliwicka firma Wektor Inwestycje, która szuka ciepłych źródeł w okolicach Karpnik k. Jeleniej Góry oraz gospodarstwo rybackie Jan Ogłaza z Podgórzyna k. Cieplic Śląskich).


Po dwie obowiązują w woj. warmińsko-mazurskim (Zakład Energetyki Cieplnej w Lidzbarku Warmińskim i Wodociągi Fromborskie) i mazowieckim (Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Gostynin i TERMO-GLOB z Piaseczna), a po jednej w czterech województwach - lubelskim (Termy Celejów), zachodniopomorskim (Geotermia Pyrzyce) wielkopolskim (Tarnowska Gospodarka Komunalna TP-KOM z Tarnowa Podgórnego) i kujawsko-pomorskim (Lux Veritatis).


źródło: IAR / www.plaze.onet.pl

Komentujesz: Będą nowe aquaparki?

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie