Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Barwy soli Europy w Muzeum Żup Krakowskich17-11-2011


Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Barwy soli Europy”, wpisany w kalendarz Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Konkurs został skierowany do odkrywców miejsc rzadkich i niezwykłych, do których solne ośrodki należą.


Z racji Polskiej Prezydencji zostały one zawężone do terenu Unii Europejskiej. Wpłynęło 165 prac pokazujących sól z 24 miejsc w 14 państwach Europy: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Dani, Francji, Irlandii, Niemczech, Polsce, Portugali, Rumuni, Słowacji, Słowenii i Włoszech.


Wybrane będzie można zobaczyć na wystawie prezentowanej w ekspozycji Muzeum na III poziomie kopalni soli od 18.11.2011 do 31.03.2012 r. Jury przyznało I, II i III nagrodę oraz 4 wyróżnienia. Ogłoszenie wyników będzie miało miejsce w dniu otwarcia wystawy.


Sól na wystawie została pokazana w różny sposób: poprzez ogólne widoki komór w kopalniach czasem ogromnych (np. w Kłodawie, w kopalni Turda w Rumunii czy w Carrickfergus w Północnej Irlandii) lub fragmenty ścian z barwnymi, skomplikowanymi wzorami zaburzonych warstw skalnych. Szczególnie przyciągają wzrok detale pięknych, solnych form wtórnych krystalizacji takich jak stalagmity, stalaktyty, choinki, kalafiory, regularne kryształy (np. w ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich, w kopalni soli w Bochni czy w Muzeum Historii Miasta i Górnictwa Soli Potasowych w Bad Salzdetfurth w Niemczech).


Jeszcze inaczej prezentuje się sól warzona w panwiach (np. w Ciechocinku czy w Laeso w Danii). Nad ogromnymi metalowymi zbiornikami unosi się para. Obok widoczne są kopce uwarzonej soli wyglądającej jak puch albo świeży śnieg.


Zupełnie odmienny, przepełniony słońcem nastrój wnoszą fotografie salin morskich w Bułgarii (Burgas, Pomorje), Chorwacji (Ston), na Cyprze (Słone Jezioro Larnaca), Francji (Gruissan), Portugali (Aveiro), Słowenii (Strunjan) i we Włoszech (Trapani i Paceco). W ciepłym klimacie południowej Europy, w regularnych, prostokątnych basenach rosną solne kryształki. Gdy już „dojrzeją” zbierane są w białe kopce stojące w równych szeregach.


Komentujesz: Barwy soli Europy w Wieliczce

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: wieliczka, muzeum żup krakowskich, muzeum soli, barwy soli europy


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie

Dodaj miejsce noclegowe