Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

„Barwy soli Europy” w Niemczech


08-10-2012


28 września miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy „Barwy soli Europy” w Muzeum Historii Miasta i Górnictwa Soli Potasowych w Bad Salzdetfurth w Niemczech. Wystawa będzie czynna do 31 października 2012 r.


Fotografie prezentujące okazy soli z Muzeum w Bad Salzdetfurth zdobyły wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Barwy soli Europy” zorganizowanym przez wielickie Muzeum w 2011 r.


Bad Salzdetfurth to miasto związane z produkcją soli od końca XII w., położone pośród zielonych lasów iglastych i liściastych w północnym regionie gór Harzu. Od 1856 roku funkcjonują tu łazienki lecznicze wykorzystujące solanki, miasto posiada też 2 tężnie solankowe wykorzystywane w celach leczniczych.


Wystawa „Barwy soli Europy” prezentuje różnorodność soli wyprodukowanej w: salinach morskich, warzelniach, tężniach oraz kopalniach. Pochodzi ona z 24 miejsc w 14 państwach Europy: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Dani, Francji, Irlandii, Niemczech, Polsce, Portugali, Rumuni, Słowacji, Słowenii i Włoszech. Na niektórych fotografiach soli towarzyszą postacie – górnicy, pracownicy obsługujący panwie lub solni „ogrodnicy”. Fotografie pokazują, że solne miejsca mają wiele uroku, wyjątkowy klimat i potrafią twórczo inspirować.


Projekt „Barwy soli Europy” był jednym z wydarzeń kulturalnych promujących Polską Prezydencję w UE w 2011 r. Wystawę pokonkursową w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka można było oglądać od 18.11.2011 do 31.03.2012 r.


W 2013 r. Muzeum realizować będzie międzynarodowy projekt „Sól na świecie w fotografii”. Już dziś zapraszamy pasjonatów fotografowania soli do udziału w tym konkursie. Szczegóły i regulamin pojawią się na stronie Muzeum pod koniec 2012 r.


Więcej informacji na stronie www.muzeum.wieliczka.pl


Komentujesz: Barwy soli Europy w Niemczech

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: kopalnia soli, muzeum soli


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie