Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Barwy skalnych wnętrz – sekrecje mineralne21-10-2010


Od jutra w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka będzie można oglądać wystawę "Barwy skalnych wnętrz - sekrecje mineralne" z cyklu "Skarby Ziemi". Wernisaż rozpocznie się w piątek o godzinie 12:00 w Zamku Żupnym w Wieliczce (ul. Zamkowa 8).


Wystawa odkrywa niezwykłe zjawiska zachodzące we wnętrzu skał. W pustkach, pęknięciach i szczelinach skalnych, przy sprzyjających warunkach, rozwijają się mineralizacje zwane sekrecjami. Niektóre z nich są cennymi, rzadkimi i urzekającymi swą urodą skarbami. Ale aby je wydobyć z zewnętrznie nieatrakcyjnej bryły trzeba ją rozbić lub rozciąć. A ileż przy tym dostarczają emocji.


Pośród prezentowanych obiektów na szczególną uwagę zasługują agaty, w których przyroda, wyjątkowy artysta, wyraziła swój kunszt w niezwykłym i niepowtarzalnym bogactwie barw i kształtów. Śmiało można powiedzieć, że nie ma drugiego takiego minerału i nie sposób znaleźć też dwóch takich samych form. Wyobraźnia podpowiada oglądającym skojarzenia z: gwiazdą, rybą, orientalnym kwiatem…


Cudem natury są geody ametystowe, w tak modnej w tym roku, fioletowej tonacji barw. Ta największa prezentowana na wystawie ma ok. 0,7 m wysokości, waży ok. 40 kg. Wielkość tego okazu (tak znaczne rozmiary spotykane są rzadko) już robi wrażenie a możliwość podziwiania całej „rodziny” ametystów liczącej 10 eksponatów nie pozwala oderwać od nich oczu. Obok nich eksponowane są chalcedony, opale etc. Pięknie prezentują się mineralizacje wewnątrz pustek skamielin np. amonitów.


Sekrecje powstają w niewielkich szczelinach lub ogromnych przestrzeniach takich jak groty i jaskinie. Występują też w soli czego przykładem są zachwycające Groty Kryształowe - mega-druza z kryształami halitu w wielickiej kopalni. W rzeczywistości dotrzeć do nich mogą tylko nieliczni/wybrani ponieważ są one ścisłym rezerwatem przyrody, na wystawie zobaczyć je można na fotografiach. Warte uwagi są mineralizacje w jaskiniach przybierające dekoracyjne formy stalaktytów, stalagmitów, kolumn, kurtyn, draperii i in.


Prezentowane obiekty pochodzą m.in. z: Brazylii, Urugwaju, Maroka i Polski. Uzupełnieniem wystawy są plansze ilustrujące proces powstawania sekrecji i barwne fotografie, które w powiększeniu pokazują najbardziej intrygujące detale prezentowanych okazów.Wystawę można zwiedzać do 4.12.2010 r.

Komentujesz: Barwy skalnych wnętrz

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: wieliczka, skały, muzeum żup krakowskich, minerały, skalne wnętrze


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie