Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Baltic Sail Gdańsk 2011 dobiegł końca14-07-2011


Na cztery dni Gdańsk stał się prawdziwą żeglarską stolicą Polski. Od czwartku do niedzieli nabrzeża przy Targu Rybnym były najbardziej obleganym miejscem w mieście. W rejsy na pokładach żaglowców wypłynęło niemal 2000 osób.


Tegoroczny zlot obfitował w atrakcje i z pewnością należał do najciekawszych wakacyjnych wydarzeń w Trójmieście. Do Gdańska przypłynęło 16 pięknych żaglowców z całej Europy m.in. Joanna Saturna z Finlandii, Baltic Beauty ze Szwecji, Notre Dame des Flots z Francji czy Arka z Litwy. Po kłopotach i przejściach dotarł też rosyjski Shtandart, który kilka dni przez zlotem stracił maszt w porcie w Rotterdamie. Największą atrakcją był jednak z pewnością HMS Bounty – gwiazda kina i mórz, który przypłynął do Polski aż z USA. Poza zagranicznymi łódkami stawił się również kwiat polskich żaglowców: Knudel, Bryza H, Kapitan Głowacki, Norda, Śmiały, Zjawa IV oraz Ark i Baltic Star.


- Spełniło się nasze marzenie. Motława zaroiła się od masztów, a całe nabrzeże szczelnie wypełniły piękne jednostki. Życie miasta na te kilka dni tętniło na Targu Rybnym. Ludzie bawili się świetnie, a to dla nas największa nagroda za wysiłek włożony w organizację zlotu - powiedział Mateusz Kusznierewicz, Komandor zlotu Baltic Sail Gdańsk.


Podczas Baltic Sail Gdańsk każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Turyści zwiedzali jednostki i korzystali z atrakcji miasteczka zlotu, wielbiciele szant bawili się na Festiwalu Szanty pod Żurawiem, zaś żeglarze dostali dawkę sportowych emocji dzięki regatom Nord Cup.

W sobotę, na Zatoce Gdańskiej odbył się Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, którego kulminacją było wręczenie cennego trofeum na scenie głównej zlotu w sobotę wieczorem. Puchar, przygotowany przez Zbigniewa Strzelczyka oraz Włodzimierza Ziółkowskiego jest ponad 10-kilogramową statuetką Neptuna z mosiądzu trzymającego bursztynową misę. Zwycięzcy wyścigu – Sergieyowi Pavlenko płynącemu na jachcie Blagodarnost wręczyli go Zastępca Prezydenta Gdańska Ewa Kamińska, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich Mateusz Kusznierewicz i Zbigniew „Gutek” Gutkowski. W tym roku nagrodzeni zostali również zwycięzcy pozostałych klas biorących udział w rywalizacji. Po ceremonii żeglarze fetowali na Targu Rybnym przy dźwiękach znanych piosenek szantowych w jazzowych i big bandowych aranżacjach. W niedzielę 10 lipca zlot zamknęła tradycyjna i bardzo widowiskowa parada żaglowców na Motławie, w której udział wzięły wszystkie jednostki zaproszone na zlot oraz mniejsze jachty biorące udział w imprezie. Jednych i drugich w paradzie wzięło udział ponad 70. Na nabrzeżach i na pokładzie Bounty zgromadziło się kilka tysięcy widzów. 

 

Fot. Baltic Sail Gdańsk


Komentujesz: Baltic Sail Gdańsk 2011 dobiegł końca

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: trójmiasto, gdańsk, zlot żaglowców, baltic sail 2011, mateusz kusznierewicz


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie