Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Atrakcje turystyczne Warmii i Mazur28-02-2012


Warmia i Mazury kojarzą się przede wszystkim ze wspaniałymi jeziorami i rozległymi lasami. Region nazywany jest krainą tysiąca jezior, choć jest ich tu ponad dwukrotnie więcej, a największe z nich to Śniadrwy i Mamry. Część tych jezior, spięta kałami i rzekami, tworzy wielokilometrowe szlaki wodne. Najbardziej znany to Kanał Elbląski z systemem pochylni umożliwiających podróż statkiem po... lądzie.


Walory regionu nie ograniczają się jednak tylko do przyrody – Warmia i Mazury to także region niezwykle interesujący pod względem kulturowym, zróżnicowany etnicznie. Piękno naturalnego krajobrazu dopełniają dzieła rąk ludzkich: świetnie zachowane zamki gotyckie, kościoły i pałace. Rzesze turystów przyciągają Pola Grunwaldzkie, gdzie w kolejne rocznice Bitwy pod Grunwaldem odbywają się pokazy przybliżające ducha tamtych lat i rycerską kulturę. Aż pięć miasteczek znalazło się w międzynarodowej sieci „miast dobrego życia” - Cittaslow. Należą do nich Reszel, Lidzbark Warmiński, Biskupiec, Bisztynek oraz Nowe Miasto Lubawskie.


Największe miasta regionu – Olsztyn i Elbląg słyną z licznych zabytków, akwenów i zieleni. Dość wymienić olkuski zamek gotycki i majestatyczną katedrę – skarby gotyku ceglanego. Warmia pełna jest śladów po najsłynniejszym jej mieszkańcu – Mikołaju Koperniku, które można poznać podążając Szlakiem Kopernikowskim.


W ramach projektu „Kampania promocji turystycznej Warmii i Mazur” Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Departament Turystyki wydał serię publikacji wizerunkowych regionu przy współpracy z Programem PolskaTurystyczna.pl. Głównym wydawnictwem jest folder pt. „Atrakcje turystyczne Warmii i Mazur", zawierający charakterystykę regionu, prezentujący jego walory krajoznawczo-turystyczne z informacjami praktycznymi dla turysty. Publikacja została wydana w ośmiu językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim, włoskim, czeskim i litewskim.


Uzupełnieniem folderu jest sześć tematycznych wkładek informacyjnych z autorskimi tekstami, wydanych w językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim i czeskim. Są to:
- "Szlak fortyfikacji" - opisuje samochodowy Szlak Fortyfikacji Mazurskich z XIX i XX w.,
- "Szlak Wielkich Jezior Mazurskich" - prezentuje Szlak Wielkich Jezior Mazurskich oraz omawia kwestie bezpieczeństwa na wodzie, jego uzupełnieniem publikacji jest wykaz stacji WOPR oraz słowniczek żeglarski,
- "Wokół Grunwaldu" - zawiera rys historyczny państwa krzyżackiego na Warmii i Mazurach, opis szlaku zamków krzyżackich oraz informacje nt. pozostałości po państwie zakonnym z uwzględnieniem corocznej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem, obiekty i atrakcje turystyczne na „Szlaku Wokół Grunwaldu”,
- "Warmia i Mazury rowerem" - prezentuje wybrane szlaki rowerowe regionu, podaje ich kilometraż, stopień trudności oraz zawiera mapy opisywanych tras.
- „Warmia Mikołaja Kopernika” - opisuje charakterystykę miejsc związanych z życiem, działalnością naukową i gospodarczą Mikołaja Kopernika podczas pobytu na Warmii,
- „Warmia i Mazury na zimę” - zawiera informacje nt. atrakcji zimowych, w tym: trasy narciarskie, żeglarstwo lodowe (bojery), nurkowanie pod lodem, psie zaprzęgi; obiekty rekreacyjno-uzdrowiskowe i inne atrakcje zimowe.


Projekt „Kampania promocji turystycznej Warmii i Mazur” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.


Źródło: materiały prasowe


Komentujesz: Atrakcje turystyczne Warmii i Mazur

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: olsztyn, elbląg, warmia i mazury, śniardwy


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


 • bodyxd

  spoko

  bodyxd

 • Filip-Golarz

  Wygląda na to, że póki co jedynie w niektórych punktach informacji turystycznej woj. warmińsko-mazurskiego...

  Filip-Golarz

 • kamys86

  A gdzie można taki folder dostać/zakupić?

  kamys86

Zgłoś nadużycie

Skomentuj artykuł

Dodaj miejsce noclegowe