Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Astronomiczna wiosna


 17-03-2010


Już w najbliższą sobotę, o godzinie 18.32 Słońce wstąpi w znak Barana rozpoczynając tym samym astronomiczną wiosnę - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.


Jak przypomniał astronom, pory roku zawdzięczamy odpowiedniemu nachyleniu osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu okołosłonecznego (ekliptyki). "Oś obrotu tworzy z ekliptyką kąt 66,5 stopnia, dzięki czemu przez pół roku bardziej na działanie promieni słonecznych wystawiona jest półkula północna, a przez drugie pół półkula południowa" - tłumaczy.


Dwa razy w roku Słońce znajduje się w punktach, w których ekliptyka przecina się z równikiem niebieskim (rzutem równika ziemskiego na sferę niebieską). "W momentach tych mamy do czynienia ze zrównaniem dnia z nocą i początkiem astronomicznej wiosny lub jesieni" - wyjaśnia naukowiec.


Dodaje, że punkt przecięcia ekliptyki z równikiem niebieskim, w którym znajduje się Słońce przechodząc z półkuli południowej na północną, nazywa się punktem Barana i przejście przez niego rozpoczyna astronomiczną wiosnę. Natomiast przecięcie równika z ekliptyką, w którym Słońce zmienia swoją deklinację (wysokość nad równikiem niebieskim) z dodatniej na ujemną to punkt Wagi i przejście przez niego oznacza początek astronomicznej jesieni.

 

W tym roku Słońce znajdzie się w punkcie Barana w sobotę, 20 marca, o godzinie 18.32 - w tym samym momencie rozpocznie się astronomiczna wiosna.


Olech zwrócił uwagę, że każdego roku wiosna rozpoczyna się w trochę innym momencie. "Między innymi ze względu na to, że w kalendarzu mamy do czynienia z całkowitą liczbą dni w ciągu roku (365 lub 366), a pełen obieg Ziemi dookoła Słońca zajmuje 365,24 dnia" - powiedział.


Początek astronomicznej wiosny, wraz z fazą Księżyca, wyznacza czas świąt Wielkanocnych. "Według tradycji, święta wypadają w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku wiosna rozpoczyna się 20 marca, pełnię mamy we wtorek 30 marca, więc Wielka Niedziela wypada 4 kwietnia" - wyjaśnił naukowiec. 

 

źródło: PAP/turystyka.wp.pl


Komentujesz: Astronomiczna wiosna

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie