Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Armaty oswojone!

18-06-2009

 

Dzisiaj – 18 czerwca 2009 roku - uroczyście otwarto obiektów 11 Baterii Artylerii Stałej w Gdyni Redłowie. 

 

Oficjalne otwarcie odnowionych obiektów i nowych ścieżek dydaktyczno-historycznych z udziałem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, przedstawicieli Dowódcy Marynarki Wojennej i kombatantów zakończyło się symbolicznym wystrzałem armatnim w wykonaniu Bractwa Kurkowego. 

 

 

Bateria artyleryjska w Redłowie powstała w latach 1947-1948 jako jeden z punktów obrony wybrzeża morskiego przed atakiem od strony morza. 

 

Jest to obecnie najlepiej zachowana w Polsce bateria nadbrzeżna i najciekawszy zabytek militarny Gdyni.
Stanowiska artyleryjskie z armatami położone są około 700 metrów na południe od Polanki Redłowskiej, na wysokości około 50 m nad poziomem morza.

 

Obecnie większość obiektów 11 baterii znajduje się nadal na zamkniętym terenie wojskowym.
Dostępne są trzy stanowiska ogniowe z zachowanymi działami morskimi typu B-13 kalibru 130 mm oraz elementami wyposażenia stanowisk. Po opuszczeniu stanowisk przez wojsko postępowało niszczenie stanowisk i armat.

 

W 2005 roku miłośnicy fortyfikacji zrzeszeni w Pomorskim Stowarzyszeniu Ochrony Fortyfikacji REDUTA oraz sympatycy Pomorskiego Forum Eksploracyjnego rozpoczęli społecznie rewaloryzację stanowisk ogniowych.
Pomocy udzieliła Marynarka Wojenna, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni i prywatne firmy. Prace koordynował Urząd Miasta Gdyni - Miejski Konserwator Zabytków.


W 2008 roku w rewaloryzacji stanowisk ogniowych włączyła się Rada Dzielnicy Redłowo, która uzyskała środki z budżetu Gminy Gdynia w ramach programu „Gdynia po godzinach". Środki finansowe umożliwiły zlecenie bardziej skomplikowanych prac profesjonalnej firmie. Rada Dzielnicy Redłowo pozyskała też do współpracy gdyńskich harcerzy oraz pracowników i uczniów gdyńskich szkół. 

 

Do końca roku 2008 udało się doprowadzić do porządku trzy zachowane działa i ich stanowiska. Posprzątane zostały też wnętrza schronów pod platformami dział. 

 

W 2009 r. dokonano uporządkowania schronu prawego punkt obserwacji dwubocznej „Orłowo", znajdującego się na krawędzi klifu niedaleko Orłowa. Harcerze gdyńscy odtworzyli także fragment transzei i schron Kompanijnego Rejonu Umocnionego. 

 

źródło: materiały pochodzące z zasobów Urzędu Miasta GdyniaKomentujesz: Armaty oswojone!

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie