Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Akcja ratunkowa w Jaskini Olsztynskiej

20-04-2009

 

Zaklinowanego w Jaskini Olsztynskiej grotołaza wydostali 19 kwietnia po południu na powierzchnię ratownicy jurajskiej grupy GOPR. 26-latek z Warszawy utknął tam w sobotę wieczorem.


Jak poinformował ratownik Piotr Van der Coghen, mężczyznę który od godz. 19 w sobotę przebywał w Jaskini Olsztyńskiej w Górach Sokolich, udało się wydostać po godz. 13. Ratownicy przetransportowali go na powierzchnię noszami jaskiniowymi, potem terenowym land roverem zawieźli do czekającej przy utwardzonej drodze karetki.


- Mężczyzna był cały czas przytomny, choć wyziębiony i osłabiony. To była trudna akcja. Ten człowiek zaklinował się w bardzo wąskim miejscu. Zmieniający się co jakiś czas ratownicy mogli przy zaklinowanym pracować tylko pojedynczo, głową w dół, wyciągnięci jak struna, ręcznie kując skały centymetr po centymetrze - wyjaśnił Van der Coghen.


Ratownicy pracowali od godz. 5 rano. Warunki w zacisku uniemożliwiały użycie cięższego sprzętu. Akcja była bardzo żmudna. Ratownicy jednak spieszyli się, ponieważ w podobnych sytuacjach postępowi czasu zwykle towarzyszy wychładzanie organizmu zaklinowanej osoby i narastanie u niej stresu.


W akcji brało udział 12 osób. O zaklinowaniu się 26-latka w Jaskini Olsztyńskiej goprowców zawiadomili w niedzielę nad ranem jego znajomi. Najpierw próbowali uwolnić go sami. Gdy to się nie udało, wezwali pomoc.


Grupa czterech goprowców, która po nadejściu zgłoszenia o tym wypadku pierwsza ruszyła w stronę Gór Sokolich, sama miała po drodze wypadek. Terenowy wóz ratowników, uciekając przed zderzeniem z innym pojazdem, przewrócił się. Nikomu nic poważnego się nie stało. Na miejscu akcję rozpoczęły kolejne zastępy.


Na razie nie wiadomo, czy grupa eksplorująca jaskinie była odpowiednio doświadczona i wyposażona. Po przyjeździe goprowców, znajomi 26-latka opuścili rejon jaskini.


źródło: PAP/interia.pl

 Komentujesz: Akcja ratunkowa w Jaskini Olsztynskiej

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie