Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Ahoj Małopolsko, Szervusz Kraków!


10-08-2012


Fascynującą podróż po Małopolse mogą już niebawem rozpocząć Czesi i Węgrzy dzięki publikacjom pt. Węgierska Małopolska i Czeska Małopolska wydanym w ich ojczystych językach.


Przewodniki - będące kontynuacją zainicjowanego w ubiegłym roku przedsięwzięcia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego pod hasłem „Małopolska wielu kultur” - już wkrótce trafią do księgarń nad Wełtawą i Dunajem.


Publikacje nie są typowymi przewodnikami turystycznymi, lecz historyczną wędrówką po Małopolsce śladami obecnych tu od setek lat Węgrów i Czechów. Węgierska Małopolska i Czeska Małopolska prezentują atrakcje turystyczne regionu oraz jego różnorodność kulturową, oprowadzając czytelników po Małopolsce i jej stolicy, dokumentując ślady czeskiej i węgierskiej obecności na tym terenie, przybliżając w bardzo ciekawy sposób polsko-czeskie oraz polsko-węgierskie powiązania w dziedzinie nauki, kultury i obyczajowości.


Czesi mogą zacząć swoją podróż u stóp Wawelu, gdzie książę Krak, syn nadwełtawskiego wodza Czecha, zabił smoka i wraz z córką Wandą wprowadził się na zamek. Wędrując dalej przez Małopolskę, poznają korzenie czeskich budowniczych krakowskich fortyfikacji czy też dzieje czeskiego Niemca, Oskara Schindlera. Podróż Węgrów będzie równie fascynująca, bo przecież węgierskich śladów także jest wiele: począwszy od św. Kingi i jej pierścienia znalezionego w Kopalni Soli w Wieliczce, oraz królowej Polski Jadwigi, aż po piwnice z węgierskim winem w Bieczu.


Kierując tę unikatową propozycję wydawniczą do Czechów i Węgrów, władze regionu pragną zaprosić ich do przyjaznej im Małopolski, dając możliwość odkrywania licznych śladów pozostawionych tu niegdyś przez ich przodków i głębszego poznania wspólnych dziejowych epizodów łączących nasze narody.


Województwo Małopolskie planuje podjąć dalsze działania promocyjne na rynku węgierskim i czeskim. W celu trafnego doboru ofert turystycznych i lepszego poznania specyfiki potrzeb turysty węgierskiego i czeskiego, planuje się podjąć ścisłą współpracę m.in.: z Polskim Ośrodkiem Informacji Turystycznej w Budapeszcie, Instytutem Polskim w Pradze i Budapeszcie oraz Centrum Polsko – Węgierskim.


Źródło: materiały prasowe


Komentujesz: Ahoj Małopolsko, Szervusz Kraków!

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: małopolska, czechy, wielkie odkrywanie małopolski, węgry


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie