Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

99. rocznica śmierci Klemensa Bachledy


 06-08-2009

 

99-tą rocznicę śmierci Klemensa Bachledy, zwanego "królem przewodników tatrzańskich" lub "Orłem Tatr", uczcili w środę przewodnicy i ratownicy górscy, górale i mieszkańcy Zakopanego.

 

"Klimek Bachleda jest wzorem dla współczesnych przewodników i ratowników. Był przewodnikiem na miarę światową i niezwykle ofiarnym ratownikiem" - powiedziała PAP przewodniczka tatrzańska, Maria Tokarz-Olszańska. "Człowiek, który poświęca swoje życie ratując innych, zasługuje na miano bohatera" - dodała.

 

Po mszy świętej odprawionej w Starym Kościółku za duszę Klemensa Bachledy, delegacje przewodników i ratowników tatrzańskich złożyły kwiaty na grobie "Orła Tatr".

 

W czwartek delegacja TOPR i przewodników tatrzańskich złoży kwiaty pod tablicą upamiętniającą Bachledę na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą w Tatrach, a w najbliższą niedzielę delegacja Stowarzyszenia Przewodników Tatrzańskich im. Klemensa Bachledy w Zakopanem złoży kwiaty w miejscu śmierci przewodnika w Dolinie Jaworowej.

 

Klemens Bachleda (1849-1910) nazwany Klimkiem uczestniczył w tatrzańskich wyprawach jako pomocnik słynnych przewodników: Macieja Sieczki, Szymona Tatara starszego oraz Jędrzejów Walów, ojca i syna. Z czasem Bachleda zaczął chodzić też samotnie w góry, aby poznać nieznane sobie szlaki.

 

Klimek odkrył w Tatrach wiele nowych dróg taternickich, m.in. dokonał zejścia z Łomnicy jej północną ścianą w 1888 r. Jest też autorem pierwszych wejść na m.in.: Staroleśny Szczyt, Ganek, Rumanowy Szczyt, Kaczy Szczyt, Zadniego Mnicha, Kozie Czuby.

 

Bachleda uczestniczył w pierwszym zimowym wejściu na najwyższy szczyt tatrzański Gerlach w 1905 r. i na najwyższy szczyt Tatr Zachodnich - Bystrą. Odgrywał wybitną rolę w taternickim zdobywaniu Tatr przez ponad 30 lat.

 

Był też pierwszym z górali, który nauczył się jazdy na nartach. Posiadał niezwykły dar orientacji w terenie górskim i był jednym z najlepszych wspinaczy swoich czasów. W 1886 roku został przewodnikiem I klasy.

 

Gdy w 1909 Mariusz Zaruski stworzył Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Klimek Bachleda stał się jednym z najbardziej czynnych i ofiarnych członków Pogotowia, pełniąc funkcję zastępcy Mariusza Zaruskiego.

 

Klimek Bachleda zginął 6 sierpnia 1910 roku podczas akcji ratunkowej na Małym Jaworowym Szczycie. Kiedy pozostali członkowie wyprawy ratunkowej nie mieli sił iść dalej, 61-letni Klimek wyruszył wówczas sam, bez nakazu kierownika na poszukiwania. Decyzję tą przypłacił życiem. Runął z lawiną kamieni do żlebu Wyżniej Rówienkowej Przełęczy.

 

"Król przewodników tatrzańskich" został pochowany w Zakopanem na Nowym Cmentarzu. Tablica upamiętniająca Klimka Bachledę znajduje się na Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Gór pod Osterwą w Tatrach słowackich. Tablica ta pierwotnie była umieszczona w miejscu śmierci Bachledy w Jaworowej Dolinie.

 

Obecnie na cmentarzu pod Osterwą znajduje się ponad 270 tablic upamiętniających ponad 400 nazwisk. Wśród nich można zobaczyć tablicę Mieczysława Karłowicza, Jana Długosza, pilotów toprowskiego "Sokoła" Bogusława Arendarczyka i Janusza Rybickiego, czy Jerzego Kukuczki.

 

źródło:podroze.onet.plKomentujesz: 99. rocznica śmierci Klemensa Bachledy

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie