Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Kolejka linowa na Kasprowym obchodzi 75. urodziny15-03-2011


Na szczyt Kasprowego Wierchu wjedzie we wtorek ponad 2 tysiące osób, w tym uczestnicy Konferencji Episkopatu Polski odbywającej się w Zakopanem. Celem tego wydarzenia są obchody 75-lecia budowy pierwszej w Polsce kolejki linowej.


Uroczystości rozpoczną się pod tablicą upamiętniającą pobyt papieża Jana Pawła II na Kasprowym Wierchu w czerwcu 1997 r. Jak powiedział PAP prezes Polskich Kolei Linowych Jerzy Andrzej Laszczyk, - Będzie to wspólna modlitwa, w której udział weźmie m.in. około 80 dostojników Kościoła uczestniczących w Konferencji Episkopatu Polski. Potem nastąpi symboliczne, rozpoczynające obchody roku jubileuszowego uderzenie w stojący na szczycie Kasprowego dzwon”.


Tego dnia wszystkie przejazdy na Kasprowy Wierch będą darmowe.


W budynku górnej stacji kolei wystawiona zostanie historyczna księga pamiątkowa. "Pierwszego wpisu w 1936 roku dokonał w niej prezydent Ignacy Mościcki. Przez kolejne lata znalazło się tu wiele nazwisk wielkich Polaków, a w ostatnim 25-leciu m.in. Jana Pawła II, prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego a także prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki" - przypomniał prezes PKL.


Kolej linowa na Kasprowym powstała jako pierwsze tego typu urządzenie w Polsce i po obu stronach Tatr. Jej budowę rozpoczęto 1 sierpnia 1935 roku, a już 26 lutego 1936 ruszyła z Kuźnic na Myślenickie Turnie. Na Kasprowy wjechała 15 marca tego samego roku.


Źródło: PAP/turystyka.wp.pl


Komentujesz: 75. urodziny kolejki linowej na Kasprowym

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: zakopane, góry tatry, kasprowy, kolejka linowa


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie