Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Górskie ściganie


29-03-2012

Wszystkie etapy 69. edycji Tour de Pologne zostaną rozegrane w południowej Polsce. Zmagania zawodników będą wielkim plenerowym widowiskiem. Już teraz warto zaplanować sobie tych kilka letnich dni, by móc kibicować zawodnikom i podziwiać malownicze górskie krajobrazy


W przeddzień wyścigu, 9 lipca, na jeleniogórskim rynku pojawią się wszyscy zawodnicy. Jelenia Góra przeistoczy się wówczas w stolicę polskiego kolarstwa, bo czy można sobie wyobrazić lepszą okazję do zdobycia autografów sportowych gwiazd? Przecież w wyścigu weźmie udział 18 ekip najwyżej sklasyfikowanych przez Międzynarodową Unię Kolarską oraz pięć z tak zwanymi dzikimi kartami, czyli specjalnym zaproszeniem od gospodarzy. W tej drugiej grupie znajdzie się między innymi reprezentacja Polski oraz Team Type 1-Sanofi, międzynarodowy zespół propagujący walkę z cukrzycą, którego zawodnicy sami są w większości diabetykami.


Tour de Pologne – obok takich wyścigów jak Giro d’Italia czy Tour de France – należy do cyklu UCI World Tour, czyli Kolarskiej Ligi Mistrzów. I jak na imprezę tej rangi przystało, na trasie nie zabraknie wyzwań. Już pierwszy etap zapowiada się poważnie, bo całkowite przewyższenie na pokonywanym kilka razy odcinku Karpacz–Jelenia Góra wyniesie 2750 metrów. Szczególnie ciężki będzie Orlinek – słynny podjazd nieopodal Karpacza, jeden z najtrudniejszych w Europie (wymieniany jednym tchem z francuską „górą wiatrów”, czyli Mont Ventoux w Prowansji, deszczowym Angliru w Hiszpanii czy włoskim Passo dello Stelvio). W kolejnych dniach zawodnicy przejadą z Wałbrzycha do Opola, z Kędzierzyna-Koźla do Cieszyna, z Będzina do Katowic i z Rabki-Zdroju do Zakopanego. Potem czeka ich najtrudniejsza runda – pętla wokół Bukowiny Tatrzańskiej o łącznej sumie podjazdów 4090 metrów. Finałowy etap będzie złożony z dwóch pętli: dłuższej – z Krakowa do Wieliczki i z powrotem oraz krótszej – rundy po ulicach królewskiego grodu. Łącznie do pokonania będzie 1235 kilometrów oraz w sumie 14 tysięcy metrów różnicy poziomów. Meta wyścigu na Błoniach. Kolarze dotrą tam 16 lipca.


Wyścigowi będą towarzyszyć: dziecięcy Nutella Mini Tour de Pologne oraz Tour de Pologne Amatorów. Na trasie przejazdu, zwłaszcza przy premiach, gdzie walka się zaostrza, oraz w miejscowościach etapowych, wyścig obejrzy na żywo przynajmniej 3 miliony osób. A dzięki transmisjom na kanale Eurosport – nadawanym w 20 wersjach językowych – widzowie w 59 krajach świata. Dopingując zawodników, kibice poznają także ciekawe zakątki południowej Polski. Malownicze krajobrazy Sudetów i Karpat oraz zabytki w mijanych przez zawodników miejscowościach z perełkami krakowskiego Starego Miasta i Wawelem na czele.


Szczegółowe informacje na stronie www.tourdepologne.pl


Komentujesz: 69. edycja wyścigu Tour de Pologne

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: jelenia góra, wyścig kolarski, tour de pologne


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie