Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

49. Tydzień Kultury Beskidzkiej już w sobotę


24-07-2012


Jak podali organizatorzy z bielskiego Regionalnego Ośrodka Kultury, ponad 100 zespołów folklorystycznych, w tym zagraniczne z 15 krajów, wystąpi w 49. Tygodniu Kultury Beskidzkiej, który rozpocznie się w sobotę w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim. Tegoroczna edycja potrwa do 5 sierpnia.


Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedna z najstarszych i największych imprez folklorystycznych na świecie. W tym roku weźmie w nim udział około 4 tys. wykonawców. Spośród ponad 20 zespołów zagranicznych zdecydowaną większość stanowią grupy europejskie, głównie z Zaolzia w Republice Czeskiej, ale także z Turcji, Chile i regionu Kurdystanu w Iraku.


Podczas imprezy na deskach amfiteatru w Żywcu odbędzie się 43. Festiwal Folkloru Górali Polskich, który ma charakter konkursu. Publiczność obejrzy przygotowane przez zespoły z Żywiecczyzny, Podhala, Beskidu Śląskiego i Zaolzia programy przybliżające zwyczaje góralskie. Podczas festiwalu odbędą się przeglądy kapel, grup śpiewaczych, solistów i instrumentalistów, a także spotkania mistrzów z uczniami.


W Wiśle w konkursowe szranki staną uczestnicy 23. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Celem tej imprezy jest zaprezentowanie dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata, m.in. śpiewu, tańca, muzyki i zwyczajów. W tym roku w wiślańskim amfiteatrze zaprezentują się trzy zespoły polskie: Koniaków z Koniakowa w Beskidzie Śląskim, Połoniny z Rzeszowa i Lasowiacy ze Stalowej Woli.


Prezentacjom Tygodnia Kultury Beskidzkiej będą tradycyjnie towarzyszyć Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach oraz Festyn Istebniański w Istebnej. Odbędzie się także - po raz 65. - Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu. Jest to największa i najważniejsza w roku impreza organizowana przez naszych rodaków mieszkających w Republice Czeskiej.


Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja Tygodnia odbyła się w 1964 roku i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne regiony.


Źródło: PAP/przewodnik.onet.pl


Komentujesz: 49. Tydzień Kultury Beskidzkiej już w sobotę

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: wisła, oświęcim, szczyrk, żywiec


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie