Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Slajdy z podróży na wielkim ekranie20-10-2011


W dniach od 3 do 4 grudnia odbędzie się 11. Festiwal Slajdów Podróżniczych Terra, organizowany przez Katarzynę i Andrzeja Mazurkiewiczów - znanych podróżników fotografów, organizatorów wypraw eksploracyjnych do Azji.


Przez dwa dni sale warszawskiego kina Wisła wypełnią miłośnicy podróży. Zobaczą zdjęcia wyświetlane na wielkim ekranie, usłyszą pełne emocji opowieści fotografujących podróżników i posłuchają muzyki świata.


W czasie Festiwalu powędrujemy ulicami Hawany i Trynidadu, zanurkujemy w Zatoce Świń, odwiedzimy plantację trzciny cukrowej i zatańczymy salsę. Anna-Olej Kobus i Krzysztof Kobus – autorzy pokazu, w poszukiwaniu kolonialnych i socrealistycznych klimatów wybrali się na Kubę wraz z sześcioletnim Michasiem i czteroletnim Stasiem. Spotkamy też wielu dobrych ludzi i przeżyjemy niemało przygód wyruszając z Anią i Robbem Maciągami na ośmiomiesięczną rowerową wyprawę Jedwabnym Szlakiem - z Turcji przez Syrię, Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan aż do Chin. Marek Tomalik od wielu lat zafascynowany australijskim outbackiem odkryje niektóre tajemnice Aborygenów - rdzennych mieszkańców Australii żyjących w zgodzie z naturą. Natomiast przyrodnik i fotograf Grzegorz Leśniewski w przepięknej diaporamie zadziwi fascynującym światem przyrody wschodniej Polski. Zobaczymy m.in. jesienne zlotowiska orłów, tokowiska cietrzewi i głuszców, godowe obyczaje saren, bieszczadzkie wilki. Monika Witkowska zabierze nas na polarną wyprawę jachtem wzdłuż wybrzeży północnej Kanady, Alaski i Czukotki, próbując odpowiedzieć na pytania: czy Eskimosi rzeczywiście całują się nosami i dlaczego penis morsa kosztuje kilkaset dolarów?


Bogatą historię i różnorodne krajobrazy zachodniej Turcji przedstawią Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie. Obejrzymy ślady wielkich antycznych kultur i piękne meczety, powędrujemy szlakiem licyjskim, dotrzemy w góry Taurus, zachwycimy się baśniową Kapadocją. Podróżując śladami Marco Polo z Anną i Marcinem Szymczakami oraz 4-letnią Igą dotrzemy do mało znanych zakątków Chin Zachodnich. Przemierzymy pustynię Badai Jaran, powędrujemy przez góry Bogda Shan, odwiedzimy tybetańskie klasztory. I w końcu, przez tajemniczy, egzotyczny i wciąż mało znany Sudan poprowadzi nas swoimi nastrojowymi zdjęciami i opowieścią Marcin Jamkowski, który był świadkiem odkrywania nubijskich grobowców i kościołów, tańczył z derwiszami i wspinał się w górach Taka.


Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA odbywający się od 2001 roku w pierwszy weekend grudnia w Warszawie to przegląd staranie wybranych, profesjonalnych pokazów slajdów z różnych zakątków świata.


Kluczem doboru pokazów nie są ekstremalne wyczyny podróżnicze - chyba, że są dobrze sfotografowane i opowiedziane – ale bardzo dobre prezentacje fotograficzne, z ciekawym komentarzem, przemyślaną kompozycją pokazu, ilustrowanych muzyką, pokazujące pasje autorów i emocje im towarzyszące. Organizatorzy tak dobierają prezentacje, by widzom pozostawiły piękne obrazy pod powiekami, zaciekawiły, zachwyciły, czy w końcu skłoniły do refleksji, a czasem także zainspirowały do własnych podróży. Festiwal TERRA ma za zadanie przekonać widzów o wyższości pokazów slajdów i kontaktu z żywym słowem nad innymi środkami przekazu.


Pierwsza edycja TERRY, która odbyła się w grudniu 2011 w Muzeum Etnograficznym w Warszawie okazała się sukcesem, festiwal co roku gromadzi liczną publiczność. Od czwartej edycji festiwal zmieniał miejsce w poszukiwaniu coraz większej sali i tak z Muzeum Etnograficznego przez Centrum Olimpijskie, Kinotekę i Kino Luna dotarł w 2010 roku do kina Wisła.


Data i miejsce:

Festiwal odbędzie się w dniach od 3-4 grudnia 2011 w kinie Wisła w Warszawie, pl. Wilsona 2.


Program:

sobota 3 grudnia 2011
• godz. 11.00 - 12.30 - KUBA - MUZEUM NIESPEŁNIONYCH MARZEŃ - Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus
• godz. 13.30 - 15.00 - TYSIĄC SZKLANEK HERBATY - ZAPISKI Z JEDWABNEGO SZLAKU -Ania i Robb Maciąg
• godz. 16.00 - 17.30 - AUSTRALIA - TAM GDZIE KWIATY RODZĄ SIĘ Z OGNIA - Marek Tomalik
• godz. 18.30 - 20.00 - PRZEZ PUSZCZE I BAGNA - PRZYRODA POLSKI WSCHODNIEJ - Grzegorz Leśniewski

niedziela 4 grudnia 2011
godz. 11.00 - 12.30 - TURCJA ZACHODNIA - NA STYKU EUROPY I AZJI - Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie
godz. 13.30 - 15.00 - ARKTYCZNY REJS - JACHTEM U CZUKCZÓW, ESKIMOSÓW I INUITÓW - Monika Witkowska
godz. 16.00 - 17.30 - ŚLADAMI MARCO POLO - CHINY POZA UTARTYMI SZLAKAMI - Anna i Marcin Szymczakowie
godz. 18.30 - 20.00 - SUDAN - POTOP W KRÓLESTWIE KUSZ - Marcin Jamkowski


Bilety:

Bilet na jeden pokaz - 15 zł
Karnet na jeden dzień - 45 zł
Przedsprzedaż biletów i karnetów od 5 października przez Internet za pośrednictwem formularza na stronie www.festiwalterra.pl


Komentujesz: 11. Festiwal Slajdów Podróżniczych Terra

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: warszawa, festiwal podróżniczy, kino wisła, festiwal slajdów podróżniczych terra


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie