Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2151)

100 lat polskiej sztuki współczesnej w pigułce


21-01-2013


W nowej Galerii Sztuki XX i XXI Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie zobaczyć można historię sztuki polskiej od powstania Odrodzonego Państwa do III Rzeczypospolitej. Otwarcie galerii nastąpiło 19 stycznia.


Galeria Sztuki XX i XXI Wieku to pierwsza w Warszawie galeria stała, prezentująca panoramę polskiej sztuki ostatnich 100 lat w kontekście burzliwej i trudnej historii. Sztuka „uznana” wchodzi w dyskurs z pracami kontestującymi polityczne i społeczne status quo. Najwcześniejsze prace pochodzą z pierwszej dekady ubiegłego stulecia, najnowsze z 2012 roku.


Na powierzchni 700 m2 eksponowane są obrazy, rzeźby, grafiki i rysunki z lat 20. i 30., a także dzieła filmowe polskiej awangardy, fotografie, fotomontaże, wybrane prace z kręgu kultury niezależnej lat 80. oraz wideo i performance z ostatniego czterdziestolecia.
Prezentowane są dzieła Witkacego, Władysława Strzemińskiego, Henryka Stażewskiego, Katarzyny Kobro, Tamary Łempickiej, Marka Włodarskiego, Józefa Czapskiego, Andrzeja Wróblewskiego, Edwarda Krasińskiego, Zbigniewa Warpechowskiego, Natalii Lach-Lachowicz, Józefa Robakowskiego, Łukasza Korolkiewicza, Zofii Kulik, Antoniego Libery, Wilhelma Sasnala, Katarzyny Kozyry, Jarosława Kozłowskiego i wielu innych twórców, niekiedy zapomnianych. .


- Zdecydowaliśmy się zaprezentować wyłącznie sztukę polską, gdyż taki kierunek narzucił nam charakter kształtowanych przez ostatnie dziesięciolecia zbiorów muzealnych. Galeria Sztuki XX i XXI Wieku nie jest jednak, jak dotychczas praktykowano, wystawą obrazów i rzeźb, typową dla tego, co galerią sztuki zwykło się nazywać – mówi dr Piotr Rypson, Kurator Zbiorów Sztuki Nowoczesnej, Z-ca Dyrektora MNW ds. Naukowych.


Informacje o wybranych obiektach są dostępne za pośrednictwem aplikacji mobilnej dostępnej na smartfony (Android i iPhone).
Dzięki zastosowaniu Augmented Reality o niektórych dziełach opowiada sam Kurator Galerii. Uzyskaną w ten sposób wiedzę można sprawdzić w quizie towarzyszącym aplikacji.


Źródło: informacja prasowa


Komentujesz: 100 lat sztuki współczesnej w pigułce

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie