Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Ziemia kłodzka

 Do Kotliny Kłodzkiej warto przyjechać dla malowniczych widoków, średniowiecznych miasteczek, starych zamków, kościołów i opactw oraz nobliwych kurortów z zabytkowymi pijalniami wód.

 W Kłodzku (1) trzeba wybrać się na spacer po Starówce, przejść przez gotycki most i przede wszystkim – zapuścić się w podziemne labirynty imponującej twierdzy.

 
W malutkim dziewięćsetletnim Bardzie (2) zwiedzić można barokowe sanktuarium Matki Boskiej Bardzkiej wraz z zespołem pocysterskim oraz grodzisko z czasów Bolesława Chrobrego.
Forty w Srebrnej Górze (3) powstały na rozkaz króla Prus Fryderyka II. Oglądanie założenia warownego pozostawia niezatarte wrażenie i daje pojęcie o rozmachu pruskiego militaryzmu.


Główną atrakcją Nowej Rudy (4) jest zwiedzanie prawdziwych wyrobisk górniczych w Muzeum Górnictwa Podziemnego.
XVIII-wieczne sanktuarium w Wambierzycach (5) obfituje w barokowe figury i zdobienia. Rozplanowanie wsi nawiązuje do topografii Jerozolimy i miejsc znanych z Ziemi Świętej.


Szczeliniec Wielki (6) to najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m). Jego spękana powierzchnia tworzy formy skalne o niezwykłych kształtach. W pn.-wsch. części znajduje się szczelina zwana Wąwozem Piekiełko.


Kudowa-Zdrój (7) szczyci się najłagodniejszym klimatem w Polsce. W Kudowie Czermnej (8) warto odwiedzić słynną Kaplicę Czaszek, w Pstrążnej (9) – ruchomą szopkę i skansen.
W Dusznikach-Zdroju (10) w barokowym młynie ma siedzibę Muzeum Papiernictwa. W kurorcie co roku odbywa się Festiwal Chopinowski.


Polanica-Zdrój (11) to najmłodszy z kłodzkich kurortów. W parku zdrojowym rosną palmy i egzotyczne drzewa.


Mury otaczające zabytkową Bystrzycę Kłodzką (12) wzniesiono w XIV wieku, a kościół św. Michała Archanioła z 1260 roku jest najstarszą świątynią na ziemi kłodzkiej. Warto zwiedzić Muzeum Filumenistyczne.


W Jaskini Niedźwiedziej (13) koło Kletna, uważanej za najpiękniejszą w Polsce, można podziwiać bogactwo form naciekowych i podziemne strumienie.


O dawnej świetności Lądka-Zdroju (14) świadczy wspaniała Starówka z pięknym rynkiem. Największą sławę przyniosły mu jednak źródła wód mineralnych, dzięki którym rozwinął się imponujący kurort.
Tłumnie odwiedzana jest podziemna trasa turystyczna kopalni złota w Złotym Stoku M(15) Atrakcją jest podziemna rzeczka i iluminowany 8-metrowy wodospad.

Długość trasy: 205 km 

 Komentujesz: Ziemia kłodzka

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: kłodzko, kudowa zdrój, nowa ruda, lądek-zdrój, złoty stok, bardo, bystrzyca kłodzka


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie