Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Zachodnie Sudety

 Trudno nie ulec urokowi Karkonoszy – wspaniałego pasma górskiego, które atrakcyjnością ustępuje chyba tylko Tatrom. Zamglony wał najwyższego pasma Sudetów wznosi się ponad tysiąc metrów nad okolicę.

 Jelenia Góra (1) to ładne miasto i doskonały punkt startowy wycieczki w Karkonosze. Warto pospacerować po pięknie odnowionym rynku i zwiedzić ciekawe kościoły.


Szklarska Poręba (2) jest największym ośrodkiem turystycznym w Sudetach. Wielki kurort leży u stóp Szrenicy (3) (na szczyt można wjechać wyciągiem krzesełkowym). W pobliżu można oglądać dwa wodospady – Szklarki i Kamieńczyka.


Świeradów-Zdrój (4) jest malowniczo położonym uzdrowiskiem w Górach Izerskich. Piękna drewniana hala spacerowa z pijalnią wód mineralnych, największy tego typu budynek w Sudetach, stoi w ładnie utrzymanym parku.


W pobliżu Leśnej (5) z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym wznosi się zamek Czocha (6), niegdyś siedziba książąt świdnickich.


Urocze miasteczko Lubomierz (7) ze starym opactwem benedyktynek było tłem filmu Sami swoi – utworzono tu nawet Muzeum Kargula i Pawlaka.


Pozostałości surowego średniowiecznego zamku w Bolkowie (8) wznoszą się na wzgórzu nad Nysą Szaloną. Z wieży roztaczają się wspaniałe widoki na Pogórze Bolkowskie.


W Kamiennej Górze (9) warto zwiedzić interesujące Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego i tzw. kościół Łaski, wzorowany na kościele św. Katarzyny w Sztokholmie. Z kolei w zabytkowym Chełmsku Śląskim (10) szczególną uwagę należy zwrócić na podcieniowe drewniane domki tkaczy.


Do Kowar (11) warto zajrzeć, by zobaczyć urokliwą starówkę i sztolnie pouranowe z niedawno otwartym inhalatorium.
Karpacz (12) stał się najbardziej rozrywkowym i często odwiedzanym miejscem w polskich Sudetach. Charakterystycznym zabytkiem miasta jest ewangelicko-augsburski drewniany kościółek Wang (13). Miasto leży u stóp Śnieżki, najwyższego szczytu Karkonoszy.

Długość trasy: 242 km 

 Komentujesz: Zachodnie Sudety

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: karkonosze, zachodnie sudety, szklarska poręba, jelenia góra, wang


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie