Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Zachodnie Mazowsze

 

Mazowiecki krajobraz, na który składają się piaszczyste drogi, wierzby na miedzach i łąki z makami i chabrami, przez skojarzenia z muzyką Chopina urósł do rangi narodowego symbolu.


Trasa rozpoczyna się w położonym na terenie Puszczy Kampinoskiej Lipkowie (1). W tutejszym dworku niegdyś gościł Henryk Sienkiewicz.


Barokowy pałac otoczony parkiem można również oglądać w niedalekim Lesznie (2).


Modlin (3) powinni zwiedzić przede wszystkim miłośnicy budowli obronnych – wznosi się tu potężna twierdza z początków XIX wieku.


W Czerwińsku nad Wisłą (4) trzeba zobaczyć cenną romańską bazylikę, ważny ośrodek kultu maryjnego, i pobliski klasztor. Niezwykłą budowlą jest kościół obronny w Brochowie (5), miejscu chrztu Chopina.


Muzeum w Żelazowej Woli (6) to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc na Mazowszu. Tu w malowniczym dworku przyszedł na świat Fryderyk Chopin.


W położonym nad Bzurą Sochaczewie (7) warto zwiedzić interesujące Muzeum Kolei Wąskotorowej i wybrać się na przejażdżkę kolejką do Puszczy Kampinoskiej.


Szczycący się długą historią i bogatym folklorem Łowicz (8) jest dziś niewielkim, ładnym miasteczkiem z zabytkowymi kamieniczkami i kościołami oraz niewielkim skansenem.


Arkadia (9) zalicza się do najładniejszych parków w Polsce. To romantyczne miejsce stworzyła księżna Helena Radziwiłłowa w 1778 roku.


Pobliski Nieborów (10) uchodzi za jedną z najpiękniejszych siedzib magnackich w kraju. Imponujący, zadbany, otoczony parkiem budynek jest siedzibą muzeum.


Najcenniejszym zabytkiem Skierniewic (11) jest pałac arcybiskupów gnieźnieńskich, otoczony rozległym parkiem.


Historia Żyrardowa (12) związana jest z przemysłem włókienniczym. Przypomina o tym pałacyk fabrykancki, budynki starych fabryczek i dzielnice robotnicze.


We wsi Guzów (13) stoi wyjątkowy na Mazowszu pałac w stylu francuskiego renesansu. Wokół rozciąga się park krajobrazowy.
Wycieczka kończy się w Niepokalanowie (14), znanym miejscu pielgrzymkowym związanym z postacią św. Maksymiliana Marii Kolbego.


Długość trasy: 221 km
Komentujesz: Zachodnie Mazowsze

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: modlin, zachód, mazowsze, leszno, czerwińsk, arkadia, nieborów, skierniewice, żyrardów, guzów, niepokalanów


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie