Zachodnie Mazowsze
Mazowiecki krajobraz, na który składają się piaszczyste drogi, wierzby na miedzach i łąki z makami i chabrami, przez skojarzenia z muzyką Chopina urósł do rangi narodowego symbolu.
Trasa rozpoczyna się w położonym na terenie Puszczy Kampinoskiej Lipkowie (1). W tutejszym dworku niegdyś gościł Henryk Sienkiewicz.
Barokowy pałac otoczony parkiem można również oglądać w niedalekim Lesznie (2).
Modlin (3) powinni zwiedzić przede wszystkim miłośnicy budowli obronnych – wznosi się tu potężna twierdza z początków XIX wieku.
W Czerwińsku nad Wisłą (4) trzeba zobaczyć cenną romańską bazylikę, ważny ośrodek kultu maryjnego, i pobliski klasztor. Niezwykłą budowlą jest kościół obronny w Brochowie (5), miejscu chrztu Chopina.
Muzeum w Żelazowej Woli (6) to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc na Mazowszu. Tu w malowniczym dworku przyszedł na świat Fryderyk Chopin.
W położonym nad Bzurą Sochaczewie (7) warto zwiedzić interesujące Muzeum Kolei Wąskotorowej i wybrać się na przejażdżkę kolejką do Puszczy Kampinoskiej.
Arkadia (9) zalicza się do najładniejszych parków w Polsce. To romantyczne miejsce stworzyła księżna Helena Radziwiłłowa w 1778 roku.
Pobliski Nieborów (10) uchodzi za jedną z najpiękniejszych siedzib magnackich w kraju. Imponujący, zadbany, otoczony parkiem budynek jest siedzibą muzeum.
Najcenniejszym zabytkiem Skierniewic (11) jest pałac arcybiskupów gnieźnieńskich, otoczony rozległym parkiem.
Historia Żyrardowa (12) związana jest z przemysłem włókienniczym. Przypomina o tym pałacyk fabrykancki, budynki starych fabryczek i dzielnice robotnicze.
We wsi Guzów (13) stoi wyjątkowy na Mazowszu pałac w stylu francuskiego renesansu. Wokół rozciąga się park krajobrazowy.
Wycieczka kończy się w Niepokalanowie (14), znanym miejscu pielgrzymkowym związanym z postacią św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Długość trasy: 221 km

Wpisz komentarz
Zamknij to okno