Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Z kopca na kopiec


Tradycja sypania z ziemi i kamieni kopców i kurhanów jest niemal tak stara jak ludzka cywilizacja. Zdziwiłby się ten, kto sądzi, że jest to specjalność wyłącznie ludów zamieszkujących Amerykę Północną lub Afrykę.
Kopce występują i w naszej części świata, w Rosji i na Ukrainie, a w Polsce tradycja ich sypania jest ciągle żywa.

Kurhany i kopce odnajdujemy w całej Polsce. W Leśnej, w Borach Tucholskich i w Węsiorach na Kaszubach znajdują się starodawne kurhany Gotów. W Drohiczynie nad Bugiem – kurhan Kumata. Niewielkie kopce strażnicze pruskich Galindów zobaczymy w okolicy Rynu na Mazurach.
Z kopców powstałych w XIX i XX w. na uwagę zasługują: Kopiec Unii Horodelskiej usypany w 1861 r. w Horodle, Kopiec Władysława Łokietka w Płowcach, Władysława Jagiełły w Grunwaldzie, Wiosny Ludów w Sokołowie koło Wrześni oraz kopiec twórcy Legionów generała Jana Henryka Dąbrowskiego w jego rodowej posiadłości Pierzchowie (dawniej Pierzchowiec). Swoje kopce mają także Maria Konopnicka w Żarnowcu koło Krosna i Henryk Sienkiewicz w Okrzei koło Łukowa.
Nie wszyscy wiedzą, że „właścicielem” kopca jest także Koziołek Matołek, któremu miłośnicy jego przygód usypali wzgórek w Witnicy koło Gorzowa Wielkopolskiego.


::Kopiec Kraka

Położony jest w krakowskiej dzielnicy Podgórze, nieopodal prawego brzegu Wisły. Ma 16 m wysokości.
Nazwę nadał mu Jan Długosz, który twierdził, że jest to miejsce pochówku legendarnego założyciela miasta. W rzeczywistości nie znamy ani pierwotnej funkcji kopca, ani czasu jego powstania. Prowadzone w l. 1934–37 badania archeologiczne nie potwierdziły wersji Długosza. Znalezione zaś okucie pasa typu awarskiego wskazywałoby na VII–VIII wiek jako czas jego usypania.
W szczytowej partii kopca natrafiono na korzenie dębu, który w chwili ścięcia musiał mieć ok. 300 lat. Prawdopodobnie był to jeden ze świętych dębów, ściętych już po przyjęciu chrześcijaństwa, czyli ok. roku 1000. Ta konkluzja prowadzi nas również do VII–VIII wieku.
Być może Kopiec Kraka wraz z Kopcem Wandy były elementami celtyckiego kalendarza. W wigilię celtyckiego święta słońca, tj. 1 maja, warto wybrać się na Kopiec Kraka,
gdy wschodzi słońce, by się przekonać, że jest ono wtedy dokładnie nad Kopcem Wandy. Z kolei ze szczytu Sikornika widać słońce wstające nad Kopcem Kraka 1 listopada, czyli dokładnie w celtycki Nowy Rok.

Położenie: Kraków-Rękawka, ul. Pod Kopcem. Dojazd z dworca PKP tramwajem
Kontakt: IT, Rynek Główny 1/3, tel. (12) 421 77 06


::Kopiec Kościuszki

Autor zdjęcia:
Najsławniejszy kopiec w Polsce usypano w l. 1820–23. Miał to być symboliczny grobowiec bohatera narodowego. Od tego czasu opiekę nad nim sprawuje Komitet Pomnika-Mogiły Kościuszki, działający obecnie pod auspicjami Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
Usypany na wzór kopców Krakusa i Wandy, wznosi się na Wzgórzu św. Bronisławy. Szczyt 34-metrowego stożka w 1860 r. zwieńczono głazem z tatrzańskiego granitu. W kopcu złożono ziemię z pól bitewnych powstania kościuszkowskiego – Racławic i Maciejowic oraz spod Dubienki i z miejsc walk Tadeusza Kościuszki podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
Ostatnio kopiec poddano gruntownej renowacji, a jego ponowne otwarcie dla zwiedzających stało się okazją do patriotycznej manifestacji z udziałem najwyższych władz państwowych.
Warto zajrzeć do kaponiery bastionu pod kopcem, gdzie zorganizowano wystawę poświęconą Tadeuszowi Kościuszce.


Położenie: Kraków, al. Waszyngtona. Do kopca dojeżdża autobus nr 100 z Ronda Grunwaldzkiego
Kontakt: IT, Rynek Główny 1/3, tel. (12) 421 77 06
Kopiec jest otwarty przez cały rok od godz. od 9.00 do zmroku, a od maja do września dodatkowo od zmroku do 23.00.Komentujesz: Z kopca na kopiec

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: kopiec, kraka, kościuszki, wandy, piłsudskiego, tatarski, kurhany


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie