Nad Wisłą stoją gotyckie twierdze wzniesione przez Krzyżaków, które niegdyś kontrolowały spływ zboża rzeką i strzegły dostępu do stolicy Zakonu. Atrakcją samą w sobie jest zmienność malowniczych krajobrazów: od stromych wzgórz po depresję w Delcie Wisły i płytki Zalew Wiślany.
Nowe (2) już z oddali wygląda na miasto wież i kościołów. Kręte, wąskie uliczki Starówki wspinające się na wzgórza zachowały specyficzny urok starego miasteczka, otoczonego parkami i sadami.
Niewielki Gniew (3) leży na rozległym wzniesieniu oblanym wodami Wierzycy, z którego roztacza się wspaniały widok na dolinę Wisły. W panoramie Gniewu dominuje ogromny kościół gotycki i zamek krzyżacki.
Nad Pelplinem (4), stolicą diecezji pelplińskiej, dominuje potężna pocysterska gotycka katedra z XIII/XIV wieku. Do katedry przylega klasztor z tego samego okresu. Do najcenniejszych eksponatów Muzeum Diecezjalnego należy dwutomowa biblia Gutenberga. W centrum miasta przeważa zabudowa z XIX i początku XX wieku.
Malbork (5) słynie przede wszystkim z twierdzy krzyżackiej. Tutejszy zamek jest jedną z najpotężniejszych budowli obronnych w Europie.
Elbląg (6) leży nad rzeką o tej samej nazwie, na granicy Wysoczyzny Elbląskiej i Żuław. Do atrakcji turystycznych miasta należą katedra z wysoką wieżą i uznany już za zabytek Kanał Elbląski.
Niemal połowę wsi Kadyny (7) zajmują zabudowania dawnego majątku cesarza Wilhelma II – pałac, stadnina i wytwórnia ceramiki. W zwartej zabudowie wyróżniają się masywne neogotyckie gmachy i niewielkie domki o zielonych ryglach.
Niewielkie Tolkmicko (8), z największym nad Zalewem Wiślanym portem, otaczają sady, lasy i łąki. Warto tu przyjechać, aby zobaczyć zgrabną farę, nieznacznie tylko wyrastającą ponad niską zabudowę miasta, i „morski ołtarz” pogańskich Prusów, tzw. Święty Kamień (9).
Trasa kończy się we Fromborku (10) – mieście Mikołaja Kopernika. Nad niską zabudową maleńkiego centrum góruje masyw Wzgórza Katedralnego, przyciągającego rzesze turystów z całego świata. Pod wzgórzem ustawiono pomnik Kopernika.
Długość tasy: 169 km