Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Wyżyna Krakowsko-CzęstochowskaJura to wymarzona kraina dla osób lubiących długie piesze wędrówki, stare zamczyska i jaskinie. Turysta znajdzie tu drewniane kościółki, urokliwe stawy i źródła, lasy, białe skałki i piaszczyste drogi w nieznane.Częstochowa (1) jest dużym miastem położonym nad górną Wartą. Żyje w rytmie pielgrzymek; co roku gości miliony pątników, odwiedzających klasztor Paulinów na Jasnej Górze z łaskami słynącym wizerunkiem Czarnej Madonny.

Przy dobrej pogodzie już w Częstochowie widać ruiny zamku w Olsztynie (2). Potężną warownię zbudowano z kamienia łamanego i cegły. Warto również zobaczyć osobliwą ruchomą szopkę. Olsztyn słynie też z pokazów pirotechnicznych.

W Złotym Potoku (3) stoją dwa pałace: okazały klasycystyczny pałac Raczyńskich i skromny dworek Krasińskich, który niegdyś należał do ojca Zygmunta Krasińskiego. Budynki otacza rozległy park.

W Kroczycach (4), dużej wsi malowniczo położonej w pobliżu grup skalnych góry Zborów i Skał Kroczyckich, wznosi się kościół wzorowany na grocie z Lourdes.

Ruiny zamku Bonerów w Ogrodzieńcu (5) mają imponujące rozmiary – to największe z Orlich Gniazd na Jurze. Warownia pochodzi z XIV wieku.

Spośród kilku zabytków mijanej Pilicy (6) szczególną uwagę warto zwrócić na kościół Jana Chrzciciela z bogatym wyposażeniem i ciekawymi kaplicami.

W Wolbromiu (7) stoją dwie interesujące świątynie: barokowa św. Katarzyny i drewniana Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia.

W Olkuszu (8), mieście o długiej historii, warto zobaczyć okazały gotycki kościół św. Andrzeja ze słynnymi malowidłami i cennym ołtarzem oraz niecodzienne Muzeum Afrykanistyczne.

Zamek w Pieskowej Skale (9) szczęśliwie nie popadł w ruinę. Zaliczany do Orlich Gniazd, stoi w obronnym miejscu – z trzech stron ostro opadają w dół skalne urwiska. W pobliżu wznosi się znany ostaniec skalny – Maczuga Herkulesa (10).

Ojców (11) słynie jako miejscowość wypoczynkowa. Malowniczo położony wśród wysokich skał Ojcowskiego Parku Narodowego, u stóp romantycznych ruin zamku, jest celem licznych wycieczek.Długość trasy: 143 kmKomentujesz: Wyżyna Krakowsko-Częstochowska

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: kraków, częstochowa, ojców, olsztyn, kroczyce, olkusz, pieskowa skała, wyżyna


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie