Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Wystawa broni w Muzeum Żup Krakowskich
W zbiorach Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka znajduje się kolekcja paradnej broni górniczej: toporów (bart), szabli i lasek. Stała się ona inspiracją do zorganizowania wystawy pokazującej piękno broni na przestrzeni wieków - od pradziejowej, poprzez broń szlachecką, myśliwską, aż po współczesną.


Od czasów najdawniejszych aż po współczesność, broń świadczyła o prestiżu i bogactwie, o pozycji społecznej posiadacza, dodawała mu splendoru. Już w młodszej epoce kamienia wytwarzano siekierki i toporki, niezwykle precyzyjnie wykonane, na których właściwie nie ma śladów użytkowania. Archeolodzy domyślają się, że niektóre z nich mogły mieć funkcje głównie „paradne”. Później, w epoce brązu, powstały misternie zdobione i kunsztownie wykonane z brązu: miecze, czekany i berła sztyletowe. Tu badacze nie mają już wątpliwości. Szczególnie ciekawe są berła sztyletowe. Mogły być one używane podczas walki, ale były przede wszystkim oznaką władzy.


Na wystawie szczególnie bogato reprezentowana zostanie epoka nowożytna i wiek XIX. Z tego czasu pochodzą bogato zdobione szable, sztylety, pistolety i strzelby wytwarzane w Europie oraz na Wschodzie. Można zatem porównać wygląd i zdobienie szabli perskiej, tureckiej z polską karabelą kostiumową. Zwiedzający wystawę dowiedzą się jak wygląda jatagan, handżar, kama, kard, buzdygan, kordelas oraz wiele innych ciekawych i rzadkich rodzajów broni białej.
Równie ciekawe są zabytki broni palnej: pistolety i strzelby z zamkami kołowymi, skałkowymi, kapiszonowymi, pochodzące z wybitnych warsztatów europejskich i wschodnich.

 

Podczas ekspozycji będzie można zapoznać się z także różnorodnymi technikami zdobienia bronie. Będzie można przyjrzeć się umieszczanym na broni napisom, rysunkom, ornamentom roślinnym i geometrycznym.


Szczególnym rodzajem broni jest broń paradna, która straciła już niemal swe funkcje użytkowe na rzecz reprezentacyjnych. Paradna broń górnicza jest ważną częścią wystawy, która pokazywana jest w Wieliczce - mieście o tradycjach górniczych. Broń, której noszenie było przywilejem górników jako ludzi wolnych, była istotnym elementem stroju, a później także munduru górniczego.

W zbiorach Muzeum Żup Krakowskich znajduje się bogata kolekcja broni górniczej - toporów górniczych (bart), szabel i lasek. Szczególnie interesującym rodzajem broni górniczej są barty - paradne topory górnicze pochodzące z Saksonii, a wytwarzane w XVII-XVIII w.


Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.muzeum.wieliczka.plMiejsce: Zamek Żupny w Wieliczce, ul. Zamkowa 8
Termin: 8.07 - 30.09.2011 r.


Komentujesz: Wystawa broni w Muzeum Żup Krakowskich

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: wieliczka, muzeum żup krakowskich, zamek żupny, muzeum soli, wystawa broni


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie