Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Wybrzeże Słowińskie

 

 

W okolicach Łeby ciągną się pofałdowane tereny urzekające zmiennymi krajobrazami: są tu piękne kompleksy leśne, malownicze jeziora, a przede wszystkim olbrzymie, unikatowe w skali europejskiej, ruchome wydmy.

 

 

W Darłowie (1) zachowała się stara zabudowa i średniowieczny układ ulic. Warto zwiedzić stary zamek książąt pomorskich, ośmiokątną kaplicę św. Gertrudy i poleniuchować na szerokich plażach w nadmorskim Darłówku.


Jarosławiec (2), nieduże letnisko zabudowane ośrodkami wczasowymi i domkami kempingowymi, leży na skraju stromego klifu. Atrakcją wioski jest latarnia morska z 1838 roku.


W położonej u ujścia Słupi Ustce (3) przetrwała atmosfera przedwojennego kurortu. Stoją tu stare pensjonaty i wille z przełomu wieków. Turyści chętnie spacerują po nadmorskiej promenadzie i niewielkim porcie.


W Słupsku (4) nowoczesne gmachy harmonijnie wkomponowano w starą zabudowę. Zachował się tu zamek książąt zachodniopomorskich oraz wiele eklektycznych kamienic i willi.


Malownicze położenie nad jeziorem Gardno i dobrze zachowana stuletnia zabudowa to główne atuty Gardny Wielkiej (5). Z kolei malutkie Czołpino leży w sercu Słowińskiego Parku Narodowego, wśród sosnowych lasów. Panoramę okolicy można podziwiać z latarni morskiej na szczycie Czołpińskiej Góry (6).


Kluki (7), niewielka miejscowość nad jeziorem Łebsko, słyną z jednego z najładniejszych parków etnograficznych w kraju, dokumentującego kulturę Słowińców.


W Cecenowie (8) na dachach i słupach naliczono kilkanaście gniazd bocianich. We wsi stoi neogotycki kościół, imponujące zabudowania folwarczne i kompleks pałacowy.


Ozdobą maleńkiego Charbrowa (9) jest kościółek św. Józefa z 1699 roku oraz dwór barokowy, rozbudowany w XIX wieku w neogotycki zameczek.


Trasę zamyka Łeba (10), położona przy ujściu rzeki Łeby do Bałtyku. Należy ona do najpopularniejszych nadmorskich ośrodków wypoczynkowych, jest przy tym świetnym punktem wypadowym do zwiedzania wschodnich części Słowińskiego Parku Narodowego i ruchomych wydm.

 


 

Długość trasy: 181 km

 


Komentujesz: Wybrzeże Słowińskie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: Łeba, wydmy, jezioro, las, morze


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie