Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Wschodnia Małopolska

 

We wschodniej części Małopolski mieszały się religie, kultury i narodowości. W miasteczkach stoją galicyjskie kamieniczki, kościoły, cerkwie i synagogi. Cała okolica urzeka spokojem i urodą krajobrazu.

 

Starówka w Rzeszowie (1) nie jest rozległa, ale bardzo malownicza. Trzeba zajrzeć do barokowych świątyń, starej synagogi, obejść mury potężnego zamku Lubomirskich, a na koniec – wybrać się na przechadzkę nad Wisłokiem.


Łańcut (2) kojarzy się z muzyką klasyczną i wielkimi rodami polskich magnatów. Miasto słynie przede wszystkim ze wspaniałego zamku. Prezentowany tu jest też największy w Polsce zbiór karet, bryczek, powozów i sań.


Leżajsk (3) może się pochwalić zabytkiem na skalę światową – są to barokowe organy o wyrafinowanym brzmieniu, znajdujące się w kościele Bernardynów. Warto też spróbować piwa z tutejszego browaru.


W niewielkiej Sieniawie (4) wznosi się imponujący barokowy pałac Sieniawskich (obecnie hotel), otoczony parkiem. Miasteczko było niegdyś ośrodkiem chasydyzmu – na miejscowym kirkucie przetrwało kilkaset nagrobków.


W Przeworsku (5) warto się zatrzymać, by zwiedzić bazylikę Ducha Świętego, pospacerować ładnymi uliczkami, obejrzeć pałac w uroczym angielskim parku i zjeść obiad w zabytkowej karczmie.


Jarosław (6) jest miastem o żywych tradycjach kupieckich. W centrum rozciąga się typowy galicyjski rynek; w piwnicach kamieniczek wytyczono podziemną trasę turystyczną. Wznosi się tu kilka zabytkowych kościołów


W Przemyślu (7) kwitnie handel ze Wschodem. Sąsiadują tu świątynie katolickie i greckokatolickie oraz żydowskie synagogi. W XIX wieku powstały imponujące forty twierdzy Przemyśl – poza Antwerpią i Verdun w Europie nie ma zabytku podobnej klasy.


Oprócz wspaniałego zamku Krasickich i parku zamkowego, Krasiczyn (8) oferuje turystom urokliwe tereny nad Sanem należące do Krajobrazowego Parku Pogórza Przemyskiego.


W Kalwarii Pacławskiej (9) nad Wiarem wznosi się barokowe sanktuarium maryjne oraz kilkadziesiąt kaplic kalwaryjskich. Przybywają tu liczne pielgrzymki.

 


Długość trasy: 181 km


 Komentujesz: Wschodnia Małopolska

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: małopolska, wschód, cerkiew, synagoga


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie