Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Wolin i okolice

 

 

Wolin, największą polską wyspę, otaczają wody Bałtyku, Zalewu Szczecińskiego oraz rozlewiska Dziwny i Świny. Proponowana trasa wiedzie przez okolice o zróżnicowanym krajobrazie: klifowe wybrzeże, jeziorka polodowcowe, gęste lasy sosnowe i buczyny, bezludne wysepki z dzikimi ptakami.

 

 

Rozpoczynające wycieczkę Świnoujście (1), |leży na wyspach Wolin, Uznam i Karsibór, przy niewielkiej naturalnej zatoce. Dzięki łagodnemu klimatowi stało się popularnym nadmorskim uzdrowiskiem.


Międzyzdroje (2) to jeden z najbardziej renomowanych nadmorskich ośrodków wypoczynkowych, przyciągający latem tłumy turystów i gwiazdy polskiego kina. Największą atrakcją miasta jest szeroka plaża z piaszczystymi wydmami. W pobliżu największego klifu polskiego wybrzeża – góry Gosań (93 m n.p.m.) (3) – koło Kołczewa znajduje się ogromne, nowoczesne pole golfowe (4).


W Dziwnowie (5), wciśniętym między morze a Zalew Kamieński, warto zwrócić uwagę na pensjonatową zabudowę sprzed stu lat. Nad zalewem cumują rybackie kutry, nad Dziwną można zobaczyć ciekawy most zwodzony.


Trzęsacz (6), słynie z ruin kościoła wzniesionego na przełomie XIV i XV wieku pośrodku wsi. Przez wieki do świątyni zbliżało się morze; dzisiaj na klifie pozostał zaledwie fragment jednej ściany.


W Cerkwicy (7) wznosi się jeden z najładniejszych kościółków na pobrzeżu. Budowla z kamieni polnych i cegły pochodzi z XV wieku. Z kolei pobliskie Świerzno (8) znane jest z cennego dworu obronnego oraz zabytkowego kościółka.


Kamień Pomorski (9), popularne uzdrowisko, leży nad Zalewem Kamieńskim. Jego najwspanialszym zabytkiem jest ogromna romańsko-gotycka katedra, wznoszona od XII do XV wieku, ze wspaniałymi organami (festiwale muzyki organowej i kameralnej).


Wolin (10) – miasteczko, od którego wzięła nazwę wyspa i park narodowy – leży na południowo-wschodnim krańcu wyspy, nad brzegiem Dziwny. Słynęło ongiś jako stolica potężnego państwa Wolinian, którego rozkwit przypadł na X i XI w. Co roku w lipcu odbywa się tu Festiwal Wikingów.


Ozdobą Lubina (11), maleńkiej wioski na wysokim klifie, jest neogotycki kościółek w otoczeniu starych lip. Nieopodal znajduje się średniowieczne grodzisko, dobry punkt widokowy.

 


Długość trasy: 163 km

 Komentujesz: Wolin i okolice

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: wycieczka, wolin, bałtyk, wybrzeże


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie