Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Wisła - 1047 kilometrów przygód i tajemnicWisła jest tajemnicza i niezwykła. Jest rzeką, której niedoceniamy. Nie zdajemy sobie sprawy z bogactw, których w niej pełno. Jest to bogactwo natury, historii, miejsc i ludzi, którzy żyją nad jej brzegami...


Dolina Wisły została zaliczona do 10 systemów rzek Europy, którym nadano priorytet ochrony naturalnych walorów. Uważana jest za korytarz ekologiczny rangi europejskiej - w jej obszarze znajduje się 19 obszarów Natura 2000 oraz 51 rezerwatów, w których żyje 313 gatunków chronionych. Przykładowo Dolina Dolnej Wisły to bardzo ważna ostoja dla ptaków migrujących i zimujących oraz teren zimowiskowy bielika. Z kolei Dolina Górnej Wisły to obszar występowania czapli purpurowej – gatunku bardzo nielicznego i nieregularnie wyprowadzającego lęgi w Polsce.


Wisła to 1047 kilometrów przygód i tajemnic, które warto przeżyć i odkryć. Dlatego Fundacja Marka Kamińskiego wraz ze swoim fundatorem – znanym podróżnikiem i polarnikiem – zaangażowała się w działania na jej rzecz. W ramach programu „Szlak Wisły” dąży do przywrócenia Wisły Polsce, do zwrócenia uwagi na ważny problem ochrony unikatowej przyrody nadwiślańskiej oraz racjonalnego wykorzystania zasobów wodnych, których w Polsce jest coraz mniej. Organizuje liczne wydarzenia na jej rzecz, m.in. ekspedycję Wisła, której letnia i zimowa odsłona miała miejsce w 2009 i 2010r.

 

Wiele informacji na temat Wisły można odnaleźć w przewodniku "Wisła - 1047 tajemnic", wydanym przez Fundację Marka Kamińskiego (do zakupu w sklepiku fundacji na stronie www.kaminski.pl).

Zachęcamy do obejrzenia bogatej galerii zdjęć poświęconej królowej polskich rzek, jak również do śledzenia i wspierania działań Fundacji Marka Kamińskiego - www.kaminski.pl

 

Wisła – królowa polskich rzek. Płynie przez 1047 km, a dorzecze zajmuje powierzchnię 194 424 km2, co stanowi ponad połowę powierzchni Polski.

Nieszawa, fot: M. Moskwa, archiwum Fundacji Marka Kamińskiego


Wisła wypływa z Beskidu Śląskiego. Jej źródła znajdują się na wysokości 1106 m n.p.m. na zachodnim stoku Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Są to Biała i, uznawana za pierwotne źródło, Czarna Wisełka.

Barania Góra, fot: M. Moskwa, archiwum Fundacji Marka Kamińskiego


Wisła płynie przez całą Polskę i wpada do Morza Bałtyckiego. Średni przepływ roczny (przy ujściu rzeki) wynosi 1054 m³/s, a maksymalna różnica stanów wody wynosi 10 m.

Sobieszewo, fot. S. Rompski, archiwum Fundacji Marka KamińskiegoKomentujesz: Wisła - 1047 kilometrów przygód i tajemnic

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: marek kamiński, rzeka wisła, szlak wisły, fundacja marka kamińskiego


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


 • jumagic

  Jestem mieszkanką Żor...niby tak blisko...a człowiek na co dzień zapomina,jak piękne krajobrazy i uroki natury go otaczają ..i są w zasięgu ręki :). Ja również zapomniałam,jak tam jest...

  jumagic

 • bobo100

  Wspaniały artykuł!!! Właśnie takie publikacje uświadamiają mnie, że Polska to kraj o olbrzymim potencjale. Nie trzeba szukać pięknych krajobrazów za granicą, wystarczy rozejrzeć się w...

  bobo100

 • lukasz231

  Ciekawy artykuł

  lukasz231

Zgłoś nadużycie

Skomentuj artykuł