Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Wielka majówka!W tym roku w maju wystarczy wziąć trzy dni urlopu, by mieć dziewięć dni wolnego! Taka okazja nie zdarza się często! Skorzystajcie z naszych podpowiedzi i już teraz zaplanujcie ten czas!


Skalny raj nad Adriatykiem

Słoweński Osp to miejsce znane wszystkim miłośnikom wspinaczki. Okoliczne skały wapienne oferują mnóstwo dróg o różnej skali trudności i wystawie (czyli położeniu ściany względem padającego słońca, co ma duże znaczenie w gorące dni). Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno ten, kto zaczyna swoją przygodę ze wspinaczką, jak i bardziej zaawansowani. Jest gdzie powiesić wędkę (linę służącą do asekuracji) i hamak, by odpocząć w cieniu. Nagrodą za trud wspinaczki (oprócz satysfakcji) jest fantastyczny widok na Zatokę Triesteńską. W dzień odpoczynku warto wybrać się nad Adriatyk lub zwiedzić malowniczy Kras słynący z Jaskiń Szkocjańskich. Odległość od polskiej granicy – 800 kilometrów. Koszt noclegu na kempingu – około 10 euro za dobę. Zakupy w supermarkecie – można płacić kartą. Wspinanie – bezpłatne.


Podziemia Krakowa

Podziemna trasa turystyczna pod Rynkiem Głównym w Krakowie to atrakcja dla turystów w każdym wieku. Zdumiewające odkrycia archeologów pozwalają niemal dotykalnie poznawać kolejne warstwy bogatej historii miasta. Spektakularne szczątki spalonej tatarskim najazdem osady, makieta rynku i przyległych doń ulic, a także monety i przedmioty codziennego użytku, które pozwalają wyobrazić sobie, jak żyli dawni krakowianie – to tylko niektóre atrakcje tego miejsca. Rezerwacja biletów w internecie (www.podziemiarynku.com) pozwala uniknąć kolejek do kasy. Ceny biletów: normalny – 17 złotych, ulgowy – 14 złotych. Nocleg w Krakowie najlepiej rezerwować w prywatnych apartamentach, są czyste, przyjemne i o wiele tańsze od hotelu. Za nocleg w czteroosobowym apartamencie zapłacimy 150–200 zł.


Amsterdam na dwóch kółkach

Stolica Holandii jest znana z przyjaznego traktowania miłośników jednośladów. Rower jest tam najważniejszym środkiem komunikacji, a pokonywanie kilometrów miejskich ścieżek rowerowych – czystą przyjemnością. W informacji turystycznej można otrzymać bezpłatny plan miasta i dowiedzieć się, gdzie wypożyczyć rower. Jedną z najlepszych wypożyczalni jest Mike’s Bike Tours Amsterdam. Oferuje ona zorganizowane wycieczki rowerowe. Trzy godziny pedałowania i zwiedzania, w czasie którego zobaczymy między innymi: Muzeum van Gogha, Pałac Królewski i słynną dzielnicę Czerwonych Latarni oraz zajrzymy do coffeeshopu. Chętni powinni przyjść na ulicę Kerkstraat 123 o godzinie 12. Tu dostaną rower i w drogę! Koszt wycieczki: 19 euro. Wynajęcie roweru: 8–10 euro za dzień lub 15 euro za 24 godziny. Przelot Warszawa–Amsterdam (i z powrotem) to koszt około 1200 złotych.


Rejsy po Wiśle

W maju w Warszawie rozpoczyna się sezon pływania po Wiśle. Każdy może poczuć się jak w kultowym filmie „Rejs”. Do wyboru jest kilka wariantów tras: spacerowa (45 minut), przyrodnicza do Wilanowa (4 godziny) i całodzienna wycieczka przez Kanał Królewski do Serocka. Przystań znajduje się na lewym brzegu rzeki, przy pomniku Syrenki. Warszawa oglądana z pokładu statku wygląda zupełnie inaczej niż z lądu, a jeszcze większym zaskoczeniem jest dzika przyroda w nieuregulowanej dolinie królowej polskich rzek. Koniecznie należy zabrać ze sobą aparat fotograficzny i lornetkę! Ceny, w zależności od opcji, wahają się w przedziale od 15 do 36 złotych za bilet normalny i od 10 do 18 złotych za bilet ulgowy. Można też skorzystać z oferty Fundacji Ja Wisła – tematycznych rejsów na tradycyjnych, drewnianych łodziach. Cena: 20–60 złotych.


Kulturalnie w Berlinie

Sto kilometrów autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka połączyło nasze drogi z siecią autostrad niemieckich. Skutek: z Poznania do Berlina można dojechać w dwie i pół godziny (dodatkowo do 21 maja przejazd jest bezpłatny)! W stolicy Niemiec warto zamienić samochód na niesamowicie sprawną komunikację miejską: metro (U-Bahn), kolejkę (S-Bahn), autobusy (A) i tramwaje (T). Wszędzie obowiązują te same bilety. Tym sposobem bez problemu dojedziemy do parku Tiergarten, zoo, Reichstagu, alternatywnych klubów nocnych, muzeów, a także na zakupy czy koncert Wagnera. Miasto w maju oddycha jeszcze pełną piersią, nie jest zmęczone turystycznym najazdem, a berlińczycy siedzą sobie w piwnych ogródkach lub piknikują w parkach. W tym czasie w Berlinie nocleg można znaleźć już za 50 złotych za noc. Welcome Card (karta ze zniżkami na różne atrakcje, ważna dwa dni) – 16,90–18,90 euro, w zależności od strefy. Bilet całodniowy na komunikację miejską – 6,30 euro. Parkingi na obrzeżach miasta (Park & Ride) – bezpłatne.


Zielona Arka Śląska

Na początku maja otwiera swoje podwoje jeden z najmłodszych ogrodów botanicznych w Polsce: Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie (15 kilometrów od Katowic). Chociaż ogród funkcjonuje już od kilku lat, dopiero w tym roku zaprasza pierwszych gości. Można tu zobaczyć, jak powstają kolekcje roślin i jak się je kształtuje, co nie jest prostą sprawą. W ogrodzie, który utworzono, by chronić bioróżnorodność Śląska, zobaczymy 25 chronionych roślin, między innymi kruszczyka błotnego, wawrzynka wilczełyko i konwalię majową. Zachwycimy się kwitnącymi jabłoniami (przy okazji dowiemy się, czy Książę Albrecht Pruski jest soczysty, a Piękna z Rept słodka), poznamy zalety roślin energetycznych i rzucimy okiem na panoramę Śląska z wieży widokowej. Z dziećmi koniecznie należy wybrać się na Górę Fiołkową, gdzie szumią okazałe dęby i jesiony. Wstęp bezpłatny. Adres i dojazd: www.sibg.org.pl


Komentujesz: Wielka majówka

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: warszawa, kraków, majówka, czechy, berlin, włochy, holandia


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie