Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (253)

Uzdrowiskowy Dolny Śląsk – All Inclusive

Historia polskich uzdrowisk, a zwłaszcza uzdrowisk na Dolnym Śląsku ma tradycję sięgającą XVI- XVII wieku. Mikroklimat, wody uzdrowiskowe i lecznicze, renomowane ośrodki rehabilitacyjne, uzdrowiska i sanatoria, promenady, parki zdrojowe i arboreta, malownicze położenie i bogactwa mineralne. Te walory bardzo szybko nadały dolnośląskim uzdrowiskom status jednego z najmodniejszych kurortów Europy.

Tutaj szukali ukojenia m.in. Johann Wolfgang Goethe, król pruski Fryderyk Wilhelm III z żoną, car Rosji Aleksander I, John Quincy Adams późniejszy prezydent USA, księżna Izabella Czartoryska, Iwan Turgieniew, Fryderyk Chopin, Bruno Schulz, Winston Churchill, Zygmunt Krasiński, Henryk Wieniawski i Iwan Turgieniew.

Pod hasłem „DoWód na udany wypoczynek” dziesięć dolnośląskich gmin; Jelenia Góra (lider projektu), Świeradów – Zdrój, Niemcza, Kudowa – Zdrój, Duszniki – Zdrój, Polanica – Zdrój, Szczawno – Zdrój, Jedlina – Zdrój, Lądek – Zdrój oraz Bystrzyca Kłodzka przeprowadziły wspólną promocję produktu turystycznego „Uzdrowiskowy Dolny Śląsk”.

Cieplice
Bazą wypadową do dolnośląskich zdrojów jest Jelenia Góra. Tutaj zaczęła się długa historia polskich uzdrowisk. Pierwsze wzmianki dotyczące Cieplic (1137r.) wywołały pielgrzymki kuracjuszy, a w ślad za nimi medyków i badaczy. Współczesna wiedza naukowa potwierdza zdrowotne działania zabiegów, jakim można poddać się w uzdrowisku Cieplice. Na przestrzeni wieków Uzdrowisko odwiedzili m. in. kanclerz wielki litewski Albrycht Stanisław Radziwiłł, kasztelan wieluński Zygmunt Radziwiłł, Johann Wolfgang Goethe, Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, Izabella Czartoryska oraz John Quincy Adams.

Cieplice jako jedyne w Polsce leczą balneologicznie schorzenia oczu. Uzdrowiskowy Zakład Przyrodoleczniczy wykonuje 40 rodzajów zabiegów z zakresu wodolecznictwa, peloidoterapii, inhalacji oraz kinezyterapii, światło- i elektrolecznictwa na bazie: leczniczych wód mineralnych (fluorkowo-krzemowych, hypotonicznych, słabo zmineralizowanych, zasadowych) i borowin typu wysokiego.

Niemcza
Niemcza posiada prawa miejskie od 1282 r. i należy do Kapituły Najstarszych Miast w Polsce. Zarówno same miasto, jak i cały teren gminy obfituje w zabytki z różnych epok. Największą atrakcją Gminy jest Arboretum w Wojsławicach, gdzie ok. 2.000 różnych gatunków drzew i krzewów tworzy niepowtarzalną kompozycję. Sławę Wojsławicom przyniosła wzorcowa kolekcja historycznych odmian różaneczników rasy łużyckiej, tzw. odmiany Seidla, która szczyci się statusem Kolekcji Narodowej. Arboretum prezentuje obecnie blisko 500 gatunków i odmian z rodzaju Rhododendron, co czyni ją jedną z najstarszych i najbogatszych w Europie.

Na terenie Gminy funkcjonuje Uzdrowisko Przerzeczyn Zdrój z malowniczymi krajobrazami i o łagodnym podgórskim klimacie. Walory lecznicze tamtejszych wód stanowią niewątpliwy potencjał naturalny, z którego od lat korzystają kuracjusze. Uzdrowisko posiada również tereny inwestycyjne z ujęciami wód mineralnych o wydajności 50-100q/h. Tutejszy zakład przyrodoleczniczy specjalizuje się w leczeniu chorób narządów ruchu i chorób reumatycznych. Podstawą kuracji są wody lecznicze o bardzo dobrych parametrach jakościowych. Leczy się tu również dolegliwości górnych dróg oddechowych.

Lądek Zdrój
Lądek Zdrój położony jest we wschodniej części Ziemi Kłodzkiej, nad rzeką Białą Lądecką. Miasto dzieli się na część miejską, pełniącą rolę usługowo-handlową oraz część zdrojową wraz z zakładami przyrodoleczniczymi, sanatoriami, domami wczasowymi, pensjonatami i hotelami. Badania archeologiczne wykazały, że już w XIII wykorzystywano lecznicze właściwości tutejszych wód, a ich pierwsze kompleksowe badania przeprowadzono w XV w. Naukowe analizy potwierdzające lecznicze działanie lądeckich wód przyczyniły się do szybkiego rozwoju kurortu.

Bogactwem tego jednego z najstarszych uzdrowisk w Europie są źródła wód termalnych. W Lądku Zdroju jest 7 źródeł leczniczej wody. Są to termalne radoczynne wody siarczkowo-siarkowodorowo-fluorkowe. Źródlane wody lecznicze przywracają sprawność, a górskie krajobrazy zachęcają do spacerów i wędrówek. Kurort zapewnia rehabilitację, zdrowy relaks i wypoczynek. Bywali tu wielcy tego świata: królowie pruscy Fryderyk Wielki i Fryderyk Wilhelm III, car Rosji Aleksander I, VI prezydent Stanów Zjednoczonych - John Quincy Adams oraz J. W. Goethe.


Komentujesz: Uzdrowiskowy Dolny Śląsk - All Inclusive

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: kudowa zdrój, polanica, jelenia góra, lądek zdrój, dolny śląsk, uzdrowiska


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


 • esen1b

  Ze swojej strony bardzo polecam Kudowę-Zdrój, Polanicę-Zdrój i Duszniki-Zdrój. Stare ale nadal piękne uzdrowiska, dobra woda i dużo zieleni. Idealne miejsce na urlop albo chociaż weekend

  esen1b

 • laga15

  Bardzo fajne miejsce,malownicza okolica.Bardzo chętnie bym się tam wybrała z rodziną na wakacje.Niestety na pewno nie już w tym roku,może uda się za rok!!!!!!!

  laga15

 • beata222w

  Przepiękne miejsce

  beata222w

 • misiekbuu

  Chciałbym kiedyś odwiedzić tak urocze miejsca :)bo niestety w moim województwie mało jest takich atrakcji. mogli by coś wreszcie dla nas zrobic ;) a co do zdjęć to bardzo ladne ;)

  misiekbuu

 • spontaniczka

  Naprawdę fajny artykuł...

  spontaniczka

 • nicholaswatson

  W roku 2009 byłam w sanatorium w Nałęczowie po raz drugi. Muszę przyznać, że wiele się zmieniło. Nałęczów jak zwykle urokliwy, ale zauroczyły mnie wieczorki taneczne w kawiarni Listera....

  nicholaswatson

 • honeyyou

  byłam i polecam. Piękne widoki i wspaniałe powietrze. Artykuł jak najbardziej oddaje ten klimat. Jeżeli ktoś ma dobre oko i dobry aparat to robione tam zdjęcia ewidentnie należeć będą do...

  honeyyou

 • olap

  Piękne zdjecia. po prostu cudowne.

  olap

 • pablo0o87

  Bardzo fajne widoczki . Dla takich widoków warto wybrać się na Dolny Śląsk . Świeże powietrze , piękne krajobrazy oraz bogate szlaki turystyczne to wszystko się składa na to , że...

  pablo0o87

Zgłoś nadużycie

Skomentuj artykuł