Uzdrowiskowy Dolny Śląsk – All Inclusive
Historia polskich uzdrowisk, a zwłaszcza uzdrowisk na Dolnym Śląsku ma tradycję sięgającą XVI- XVII wieku. Mikroklimat, wody uzdrowiskowe i lecznicze, renomowane ośrodki rehabilitacyjne, uzdrowiska i sanatoria, promenady, parki zdrojowe i arboreta, malownicze położenie i bogactwa mineralne. Te walory bardzo szybko nadały dolnośląskim uzdrowiskom status jednego z najmodniejszych kurortów Europy.
Tutaj szukali ukojenia m.in. Johann Wolfgang Goethe, król pruski Fryderyk Wilhelm III z żoną, car Rosji Aleksander I, John Quincy Adams późniejszy prezydent USA, księżna Izabella Czartoryska, Iwan Turgieniew, Fryderyk Chopin, Bruno Schulz, Winston Churchill, Zygmunt Krasiński, Henryk Wieniawski i Iwan Turgieniew.
Pod hasłem „DoWód na udany wypoczynek” dziesięć dolnośląskich gmin; Jelenia Góra (lider projektu), Świeradów – Zdrój, Niemcza, Kudowa – Zdrój, Duszniki – Zdrój, Polanica – Zdrój, Szczawno – Zdrój, Jedlina – Zdrój, Lądek – Zdrój oraz Bystrzyca Kłodzka przeprowadziły wspólną promocję produktu turystycznego „Uzdrowiskowy Dolny Śląsk”.
Cieplice
Bazą wypadową do dolnośląskich zdrojów jest Jelenia Góra. Tutaj zaczęła się długa historia polskich uzdrowisk. Pierwsze wzmianki dotyczące Cieplic (1137r.) wywołały pielgrzymki kuracjuszy, a w ślad za nimi medyków i badaczy. Współczesna wiedza naukowa potwierdza zdrowotne działania zabiegów, jakim można poddać się w uzdrowisku Cieplice. Na przestrzeni wieków Uzdrowisko odwiedzili m. in. kanclerz wielki litewski Albrycht Stanisław Radziwiłł, kasztelan wieluński Zygmunt Radziwiłł, Johann Wolfgang Goethe, Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, Izabella Czartoryska oraz John Quincy Adams.
Cieplice jako jedyne w Polsce leczą balneologicznie schorzenia oczu. Uzdrowiskowy Zakład Przyrodoleczniczy wykonuje 40 rodzajów zabiegów z zakresu wodolecznictwa, peloidoterapii, inhalacji oraz kinezyterapii, światło- i elektrolecznictwa na bazie: leczniczych wód mineralnych (fluorkowo-krzemowych, hypotonicznych, słabo zmineralizowanych, zasadowych) i borowin typu wysokiego.
Niemcza
Niemcza posiada prawa miejskie od 1282 r. i należy do Kapituły Najstarszych Miast w Polsce. Zarówno same miasto, jak i cały teren gminy obfituje w zabytki z różnych epok. Największą atrakcją Gminy jest Arboretum w Wojsławicach, gdzie ok. 2.000 różnych gatunków drzew i krzewów tworzy niepowtarzalną kompozycję. Sławę Wojsławicom przyniosła wzorcowa kolekcja historycznych odmian różaneczników rasy łużyckiej, tzw. odmiany Seidla, która szczyci się statusem Kolekcji Narodowej. Arboretum prezentuje obecnie blisko 500 gatunków i odmian z rodzaju Rhododendron, co czyni ją jedną z najstarszych i najbogatszych w Europie.
Na terenie Gminy funkcjonuje Uzdrowisko Przerzeczyn Zdrój z malowniczymi krajobrazami i o łagodnym podgórskim klimacie. Walory lecznicze tamtejszych wód stanowią niewątpliwy potencjał naturalny, z którego od lat korzystają kuracjusze. Uzdrowisko posiada również tereny inwestycyjne z ujęciami wód mineralnych o wydajności 50-100q/h. Tutejszy zakład przyrodoleczniczy specjalizuje się w leczeniu chorób narządów ruchu i chorób reumatycznych. Podstawą kuracji są wody lecznicze o bardzo dobrych parametrach jakościowych. Leczy się tu również dolegliwości górnych dróg oddechowych.
Lądek Zdrój
Lądek Zdrój położony jest we wschodniej części Ziemi Kłodzkiej, nad rzeką Białą Lądecką. Miasto dzieli się na część miejską, pełniącą rolę usługowo-handlową oraz część zdrojową wraz z zakładami przyrodoleczniczymi, sanatoriami, domami wczasowymi, pensjonatami i hotelami. Badania archeologiczne wykazały, że już w XIII wykorzystywano lecznicze właściwości tutejszych wód, a ich pierwsze kompleksowe badania przeprowadzono w XV w. Naukowe analizy potwierdzające lecznicze działanie lądeckich wód przyczyniły się do szybkiego rozwoju kurortu.
Bogactwem tego jednego z najstarszych uzdrowisk w Europie są źródła wód termalnych. W Lądku Zdroju jest 7 źródeł leczniczej wody. Są to termalne radoczynne wody siarczkowo-siarkowodorowo-fluorkowe. Źródlane wody lecznicze przywracają sprawność, a górskie krajobrazy zachęcają do spacerów i wędrówek. Kurort zapewnia rehabilitację, zdrowy relaks i wypoczynek. Bywali tu wielcy tego świata: królowie pruscy Fryderyk Wielki i Fryderyk Wilhelm III, car Rosji Aleksander I, VI prezydent Stanów Zjednoczonych - John Quincy Adams oraz J. W. Goethe.
Bystrzyca Kłodzka
Gmina Bystrzyca Kłodzka położona jest w Sudetach Środkowych, w południowej części Kotliny Kłodzkiej, w zlewni górnego biegu rzeki Nysa Kłodzka. Obejmuje obszar rozciągający się pomiędzy Doliną Dzikiej Orlicy na zachodnich krańcach Gór Bystrzyckich, a głównym grzbietem Masywu Śnieżnika na wschodzie. Na znacznej długości graniczy z Republiką Czeską, na południu zaś z Gminą Międzylesie. Niemal przez środek gminy przebiega międzynarodowa trasa komunikacyjna do Wiednia, Brna i Pragi.
Śladem najważniejszych zabytków miasta Bystrzyca Kłodzkaj prowadzi Miejska Trasa Turystyczna, a na uwagę zasługuje jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne, posiadające w swych zbiorach etykiety zapałczane z najodleglejszych zakątków świata. Cała Gmina Bystrzyca Kłodzka obejmuje zaś 41 wsi, w tym dwie o znaczących walorach uzdrowiskowych tj. Międzygórze oraz Długopole Zdrój.
W Międzygórzu, znajduje się wodospad rzeki Wilczki, największy spośród wodospadów po polskiej stronie Sudetów. Długopole Zdrój to miejscowość uzdrowiskowo - wypoczynkowa, pięknie położona w Rowie Górnej Nysy, w przewężeniu dolnej Nysy Kłodzkiej. Uzdrowisko leży pomiędzy ujściem Ponika i Porębnika w Bukowej Dolinie, a Piekielną Doliną, na wysokości ok. 370 - 400 m n.p.m. Długopole Zdrój graniczy bezpośrednio z zabudowaniami Długopola Dolnego i Długopola Górnego. To tu natura przekazuje mieszkańcom i odwiedzającym miejscowość swoje skarby w postaci wód leczniczych oraz łagodnego klimatu górskiego typowego dla dolin Sudetów.
Długopole Zdrój słynie z naturalnych wód mineralnych. Znajdują się tu 3 źródła mineralne: Renata, Kazimierz i Emilia. Wyróżniają się one przyjemnym smakiem, orzeźwiają i pobudzają trawienie. Wody mineralne wykorzystywane są do kuracji pitnej i kąpieli mineralnych. Łagodny klimat sprzyja astmatykom oraz osobą z chorobami układu krążenia. Warunki krajobrazowe oraz górzyste ukształtowanie terenu wprost zachęcają do spacerów na świeżym powietrzu oraz do rozszerzania trendu aktywności fizycznej.
Polanica – Zdrój
Polanica – Zdrój znajduje się w samym sercu Gór Stołowych i Bystrzyckich. Od wielu już lat znajduje się w czołówce najchętniej odwiedzanych uzdrowisk w kraju. Zawdzięcza to nie tylko klimatowi, położeniu i świetnym leczniczym wodom mineralnym, ale przede wszystkim doskonałej bazie sanatoryjnej i zabiegowej. Szeroka gama zabiegów i różnych form aktywności oferowana przez poszczególne sanatoria sprawia, że pobyt w Polanicy dostarcza wielu wrażeń i wspaniałych wspomnień. Masaże, kąpiele perełkowe, okłady borowinowe, gimnastyka oraz popularny nordic walking, to tylko niewielka część bogatej oferty polanickiego uzdrowiska.
Duszniki-Zdrój
Duszniki-Zdrój znajdują się w południowej części woj. dolnośląskiego, na obszarze noszącym historyczną nazwę Ziemi Kłodzkiej. Jego głównym produktem turystycznym jest baza zabiegowo-lecznicza oparta na źródłach wód mineralnych. Miasto i leżące w odległości jednego kilometra od Dusznik uzdrowisko rozwinęły się niezależnie od siebie. Prawa miejskie Duszniki otrzymały już w XIV w., ale rozwój uzdrowiska datuje się dopiero od połowy XVIII w. Malownicze położenie sprawia, że kurort jest odwiedzany nie tylko przez kuracjuszy, lecz także przez turystów spragnionych czystego powietrza, pięknych widoków i długich spacerów po górach.
Duszniki są wyśmienitym miejscem do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej, turystyki uzdrowiskowej, natomiast w okresie zimowym do narciarstwa biegowego i zjazdowego (zima trwa tam 16-18 tygodni w roku; pierwsze opady śniegu występują w połowie października, ostatnie zaś w kwietniu). Duszniki-Zdrój są także niepowtarzalnym miejscem, gdzie można wsłuchać się w muzyką Fryderyka Chopina. To tutaj, w Dworku im. F. Chopina, dla upamiętnienia wizyty kompozytora, który dał dwa koncerty dobroczynne na rzecz sierot, odbywa się corocznie (od 1946 r.) Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.
Kudowa Zdrój
Miasto uzdrowiskowo-turystyczne położone u podnóża Gór Stołowych, które na przestrzeni lat gościło wiele znanych osobistości, bywali tu m.in. król pruski Wilhelm III z rodziną, Winston Churchill, Bruno Schulz, marszałek Iwan Koniew oraz Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Sercem uzdrowiska jest przepiękny Park Zdrojowy wraz z Pijalnią Wód Mineralnych z 1853 r. Obecnie eksploatowane są cztery źródła mineralne wykorzystywane do kuracji pitnych oraz zabiegów balneologicznych.
Będąc w Kudowie koniecznie należy zwiedzić Kaplicę Czaszek, której ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłogą spoczywa dalszych 20-30 tysięcy szczątków ludzkich. Jest to jedyny obiekt tego typu w Polsce i jeden z trzech w Europie. Kolejnym ciekawym miejscem Kudowy jest Muzeum Zabawek „Bajka”, prezentujące zabawki z różnych stron świata. Warto je odwiedzić, by chociaż na chwilę powrócić do czasów dzieciństwa. Kudowa oferuje również atrakcje w stylu wellness: m.in. Aqua Park ze sztuczną rwącą rzeką oraz Park Linowy, w którym można przeżyć ekscytujące chwile na linach, mostach i platformach zawieszonych 15 m. nad ziemią
Jedlina-Zdrój
Jedlina-Zdrój to pięciotysięczna miejscowość, malowniczo położona w paśmie Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich. Dawne niezwykle popularne uzdrowisko Bad Charlottenbrunn od samego początku znane było ze swojej leczniczej wody i klimatu górskiego tzw. średniobodźcowego, który zapewniały otaczające uzdrowisko lasy jodłowe. Miejscowość znana jest szczególnej metody rehabilitacji polegającej na połączeniu ćwiczeń fizycznych z oddechowymi: „terenoterapii”. Metoda ta stosowana jest w terenie na sześciokilometrowym Szlaku Uzdrowiskowym, na trasie którego znajdują się polany oddechowe, platformy widokowe, zalew oraz różnorodne obiekty sportowe.
Goście Uzdrowiska w Jedlinie – Zdroju zgodnie podkreślają, że bliskość natury jest tutaj najlepszą receptą na zdrowie. Cisza, spokój, wyjątkowe właściwości wód leczniczych, piękno otaczającej przyrody oraz niepowtarzalne atrakcje okolic pozwalają wykorzystać czas spędzony w Uzdrowisku na poprawę stanu zdrowia i pełną regenerację organizmu. Nowoczesny Zakład Przyrodoleczniczy w Jedlinie Zdrój oferuje zabiegi z zakresu: wodolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii, laseroterapii, krioterapii, a także masaż klasyczny oraz inhalacje.
Szczawno-Zdrój
Uzdrowiskowa Gmina Szczawno-Zdrój położona jest w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach środkowych i należy do jednych z najstarszych na Dolnym Śląsku. Właściwości lecznicze występujących wód mineralnych znane i wykorzystywane były od kilku stuleci, ale po raz pierwszy zbadał je i potwierdził ich właściwości nadworny lekarz Hochbergów (właścicieli zamku Książ) - Caspar Schwenckfeldt w 1598 roku. Od roku 1816, z inicjatywy dr. Augusta Zemplina, nastąpił intensywny rozwój uzdrowiska. Wybudowano pijalnię wód mineralnych, teatr, pawilon dla orkiestry, hotele i zajazdy. Europejska sława uzdrowiska ściągała na leczenie wodami mineralnymi wielu możnych i sławnych ludzi. Przebywali tu tacy znani ludzie jak Winston Churchill czy też I. Turgieniew.
Do największych walorów miasta należą wody lecznicze, szczawy wodorowęglanowo-sodowo-wapniowo-magnezowe: „Mieszko”, „Dąbrówka”, „Młynarz” i „ Marta”. Takie elementy jak: położenie, krajobraz, czyste powietrze czy zabytki architektury są dopełnieniem usług uzdrowiskowych i turystycznych, ważnym i mającym istotny wpływ na atrakcyjność miejsca. Jako jedno z nielicznych uzdrowisk prowadzi leczenie sanatoryjne dzieci i młodzieży w zakresie chorób górnych i dolnych dróg oddechowych oraz wad postawy. Uzdrowisko dysponuje jednym z najnowszych rozwiązań w dziedzinie medycyny fizykalnej, jakim jest kriokomora.
Świeradów-Zdrój
Pierwsze informacje o osadzie leśnej oraz istnieniu w górnym biegu rzeki wód o magicznych właściwościach odnaleziono już w XII-wiecznych legendach, np. o Lwińcu. Dzieje Świeradowa-Zdroju i okolic są nierozerwalnie związane z dziejami plemion łużyckich, a osada, która powstała prawdopodobnie pod koniec XIII lub na początku XIV w. zawdzięcza im swą nazwę Flyns (później zniemczoną na Flinsberg).
Świeradów-Zdrój, jako jedno z trzech uzdrowisk w Polsce (oprócz Czerniawy-Zdroju i Lądka-Zdroju), dysponuje rzadkimi wodami mineralnymi z dodatkiem radonu. Radoczynność świeradowskich wód związana jest z rozpadem substancji promieniotwórczych, występujących w granitognejsach izerskich. Wspomniane wody mają nieco wyższą od zwykłych wód temperaturę oraz zawierają rozpuszczony gaz szlachetny - radon, który nadaje im specyficzne właściwości lecznicze.
***
Powracająca moda na uzdrowiska dowodzi, że nie tylko coraz częściej i chętniej dbamy o własną kondycję, wygląd i zdrowie. Zaczynamy racjonalnie podchodzić do inwestycji w zdrowie i coraz większą wagę przykładamy do najwyższej jakości zabiegów rehabilitacyjnych. Dolny Śląsk, wraz z bogatą ofertą uzdrowiskową oferuje turystom niepowtarzalne warunki zarówno do zwykłego odpoczynku jak i zdrowotnej regeneracji organizmu. W poszukiwaniu zdrowia nie musimy wcale wyjeżdżać daleko, tracąc przy tym cenny czas. Już teraz możemy skorzystać z masy zabiegów leczniczych i upiększających, którymi niegdyś rozkoszowali się najwięksi tego świata. Jeżeli więc choć przez moment chcielibyśmy poczuć się jak królowie, będąc także traktowanym iście po królewsku, pamiętajmy, że Uzdrowiskowy Dolny Śląsk jest w stanie nam to zapewnić...
Wpisz komentarz
Zamknij to okno