Witaj w Podróży w Google play i App Store

Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?

Kalendarium

Urlop z pupilem


Przed wyjazdem niejeden opiekun zastanawia się, z kim zostawić swojego zwierzaka. Czy poprosić kogoś z rodziny, wynająć petsittera, czy też zostawić pupila w hoteliku? A może tym razem zdecydować się na wspólny wyjazd z naszym czworonożnym przyjacielem?Zaplanowanie wyjazdu z czworonogiem staje się coraz mniej kłopotliwe. Wiele hoteli i pensjonatów akceptuje pobyt zwierząt domowych, niektóre z nich przygotowują nawet dodatkowe udogodnienia. Pamiętajmy jednak, że nie każdy zwierzak jest podróżnikiem. Jeśli zamierzamy z nim regularnie wyjeżdżać, najlepiej przyzwyczajajmy go do tego już od małego. Szczenię czy kocię szybciej przywyknie do nowych sytuacji niż starszy zwierzak. Mniej kłopotów sprawia zazwyczaj przyzwyczajenie psa do podróży. Kot jest konserwatystą i nie przepada za zmianą miejsca. Istnieją oczywiście wyjątki od tej reguły – warto przekonać się, jakie nastawienie do wyjazdów ma nasz zwierzak, aby urlop był przyjemnością zarówno dla nas, jak i dla niego. Najlepiej niech pierwsza wspólna podróż nie będzie wyjazdem długim.

Pamiętajmy, że nie w każdym miejscu możemy spacerować z psem. Warto wziąć to pod uwagę, odwiedzając parki narodowe czy krajobrazowe. W Tatrach z psem wejdziemy tylko do Doliny Chochołowskiej, a na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Możemy wówczas zabierać czworonoga na spacery poza obrębem parku.

Pupil w środkach transportu

Przepisy kodeksu drogowego mówią, że w samochodzie zwierzę powinno być przewożone w sposób bezpieczny oraz nieograniczający kierowcy widoczności i możliwości ruchu. Niewłaściwe przewożenie zwierzęcia może być ukarane mandatem w wysokości do 200 zł. Zwierzę nie może poruszać się po pojeździe. Koty i małe psy (ważące do 10 kg) przewozimy w unieruchomionym transporterze. Najlepiej będzie przypiąć zwierzę bokiem do kierunku jazdy dwoma pasami bezpieczeństwa (poziomym i pionowym). Rozwiązaniem dla małych psów może być też siedzisko samochodowe, w którym przypinamy pupila za pomocą szelek. Pojemnik jest miękki i wygodny oraz otwarty od góry – pozwala, więc zwierzęciu na rozglądanie się, ale uniemożliwia poruszanie się po aucie. Średnim i dużym psom wystarczy natomiast założyć specjalne szelki do jazdy samochodem i przypiąć do nich pasy. Transporter będzie także potrzebny opiekunom kotów i małych psów, którzy będą chcieli przewieźć pupila pociągiem. Zwierzę znajdujące się w transporterze podróżuje w pociągach PKP Intercity bezpłatnie. Dla psa, który nie mieści się w pojemniku transportowym, musimy kupić bilet – u przewoźnika PKP Intercity kosztuje on 15,20 zł w przypadku zakupu w przedsprzedaży lub 25,20 zł w przypadku zakupu u konduktora.

W samolocie zwierzę możemy przewozić albo na pokładzie, albo w luku bagażowym. W przypadku lotów zagranicznych zwierzę musi posiadać książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami, paszport, a także zaświadczenie wystawione przez weterynarza uwzględniające przepisy kraju wylotu, kraju docelowego oraz portów tranzytowych. Małe psy czy koty można zabrać do kabiny, jeśli waga zwierzęcia wraz z transporterem nie przekroczy 8 kg. Maksymalne wymiary pojemnika to 55 x 40 x 20 cm lub 45 x 30 x 20 cm (w zależności od typu samolotu). Musi być on na tyle obszerny, aby zwierzę mogło w nim swobodnie stać, obrócić się i położyć w naturalnej pozycji. Przewóz psa czy kota należy zgłosić z wyprzedzeniem, a liczba zwierząt mogących podróżować jednym samolotem jest ograniczona. Należy też pamiętać, że nie wszystkie linie lotnicze akceptują zwierzęta, czy to na pokładzie, czy w luku.

Hotele przyjazne zwierzętom

Coraz więcej pensjonatów i hoteli opisuje się na swych stronach internetowych, jako przyjazne zwierzętom. Opcja pobytu z pupilem jest do wybrania w serwisach umożliwiających dokonanie rezerwacji – ustawiając taki filtr, zyskamy pewność, że wyświetlą nam się wyłącznie miejsca, które akceptują czworonogi. Warto zajrzeć także na strony grupujące hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne itp. przyjazne zwierzętom. Niektórzy właściciele hoteli wprowadzają dodatkowe udogodnienia dla zwierząt, np. wybiegi. Dowiedzmy się, czy wszystkie zwierzęta mogą przebywać w pokojach hotelowych. Niektóre miejsca akceptują np. tylko koty i małe psy. Część miejsc ustala limit – tylko jedno zwierzę, inne nie oponują przy dwóch czy trzech czworonogach. Dopytajmy się, jaka opłata obowiązuje za pobyt zwierzęcia w hotelu. Niektóre placówki jej nie wymagają.

Bezpieczeństwo zwierzęcia podczas wyjazdu

Przed wyjazdem zwróćmy uwagę, czy nasz pupil ma aktualne wszystkie szczepienia. W przypadku podróży zagranicznej zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie jest niezbędne, ale pamiętajmy, że i podczas urlopu w Polsce zwierzę powinno być zabezpieczone przed chorobami zakaźnymi. Zadbajmy także o ochronę przed pasożytami. Szczególnie istotna jest ona, gdy wyjeżdżamy na przykład na działkę czy pozwalamy psu lub kotu biegać po dużym ogrodzie. Również spacery z psem na łonie natury mogą skończyć się złapaniem pasażera na gapę. Pasożytem, który czai się w zaroślach czy na skraju lasu, jest chociażby kleszcz. Frontline czy inny nowoczesny środek przeciw pchłom i kleszczom należy, więc do podstawowych artykułów, które powinniśmy nabyć przed wyjazdem. Wygodne krople typu spot-on zakraplane na kark zwierzęcia uchronią je przed reakcjami alergicznymi oraz chorobami roznoszonymi przez pasożyty. Średnio 13% kleszczy przebadanych przez laboratorium Kleszcz-lab (dane z lat 2006-2015) jest nosicielami boreliozy, a 8,5% – babeszjozy. Pamiętajmy, aby zawsze dokładnie obejrzeć pupila po spacerze. Kleszcza można wyciągnąć specjalnie do tego celu przeznaczoną pęsetą.

Kolejnym obowiązkowym środkiem bezpieczeństwa jest wyposażenie pupila w adresówkę. Na wszelki wypadek dowiedzmy się też, gdzie w pobliżu miejsca naszego pobytu znajduje się gabinet weterynaryjny. Trochę przygotowań – i ruszajmy w drogę. Być może nasz pupil także ma duszę podróżnika?

Materiał Partnera

Komentujesz: Urlop z pupilem

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj


  • Komasatyk

    W Europie coraz więcej hoteli nie ma problemu z tym że przyjedziemy do nich z psem.

    Komasatyk

Zgłoś nadużycie

Skomentuj

Najbliższe wydarzenia