Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Twierdze


Czasy twierdz to XVII–XIX wiek. Budowano je w strategicznych miejscach, by strzegły granic. Wraz z rozwojem techniki traciły na znaczeniu. Dziś są dla wojska niemal bezużyteczne.


::Modlin – zachodnie rubieże imperium

Budowę Twierdzy Modlin rozpoczęto na początku XIX w. na rozkaz Napoleona Bonaparte. W 1813 r. twierdza obroniła się przed Rosjanami, ale po 10 miesiącach skapitulowała. W polskie ręce ponownie trafiła podczas powstania listopadowego. Po jego upadku Rosjanie nadali jej nazwę Nowogieorgijewsk i dobudowali fort „Ostrołęka” oraz ogromne koszary. Pod koniec XIX w. twierdzę wzmocniono pierścieniem fortów, aby wraz z warszawską Cytadelą i twierdzami w Dęblinie, Łomży i Osowcu chroniła zachodnią granicę imperium rosyjskiego.

W 1909 r. zdecydowano o kasacji wszystkich twierdz poza Modlinem, wychodząc z założenia, że do czasu mobilizacji głównych sił lepiej oddać wrogowi Przywiślański Kraj, niż go bronić. W historii twierdzy zapisała się jej obrona podczas Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz ostatni bój – obrona we wrześniu 1939 r. W 1944 r. był tu obóz przejściowy dla warszawiaków. Po wojnie zajmowana była przez wojsko, a obecnie stoi opuszczona i niszczeje.
Towarzystwo Przyjaciół Twierdzy Modlin organizuje zwiedzanie fortyfikacji i części podziemi. Można też podziwiać urok okolicy z Wieży Tatarskiej i popłynąć łodzią po Narwi i Wiśle.

Położenie: woj. mazowieckie, pow. nowodworski, ok. 30 km na północ od Warszawy. Dojazd drogą nr 7 w kierunku Gdańska oraz PKS, PKP
Kontakt: Towarzystwo Przyjaciół Twierdzy Modlin, 05-160 Nowy Dwór Mazowiecki, ul. gen. Ignacego Ledóchowskiego 160, tel./fax (22) 686 21 35


::Cytadela – nad niepokornym miastem

Warszawska Cytadela powstała po powstaniu listopadowym w celu poskromienia mieszkańców miasta – i na ich koszt.
Car Mikołaj I mówił twardo, że marzenia o Polsce niepodległej to złudzenie, które ściągnie na miasto nieszczęście, a przy najmniejszym buncie każe Warszawę zburzyć i z pewnością to nie on ją odbuduje. Z okazji imienin cara i innych uroczystości działa Cytadeli oddawały salwy, przypominając warszawiakom o posłuszeństwie.
Cytadela była twierdzą tzw. drugiej kategorii, ale też nie dla obrony przed regularną armią ją budowano. Brak jej osłony dalekiej i zabezpieczeń przed bombardowaniem artyleryjskim, a także schronów na amunicję i koszar zdatnych do obrony.
Najbardziej znany jest X Pawilon, po 1834 r. ciężkie więzienie (dziś muzeum). Z czterech wjazdów, najgorsza sława otacza Wrota Iwanowskie od strony Wisły. Jest to tzw. Brama Straceń, miejsce kaźni Romualda Traugutta, działaczy narodowych i robotniczych. W murowanym forcie na południowym stoku Cytadeli, zwanym kaponierą, znajduje się Muzeum Tradycji Wojsk Lądowych.

Położenie: woj. mazowieckie; znajduje się na warszawskim Żoliborzu, obok Mostu Gdańskiego
Kontakt: Stołeczne Biuro Informacji i Promocji Turystycznej, tel. (22) 94 31, fax 524 11 43Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: twierdza, cytadela, modlin


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie