Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Tradycyjna palma wielkanocna
Ze Świętami Wielkanocnymi wiąże się wiele obrzędów. W tradycji ludowej jak i dziś przygotowuje się palmy wielkanocne. Dawniej wykonywano je z zielonych gałązek, gdyż symbolizowało to życie, siły witalne, radość i coroczną odnowę roślin. Wierzono również, że palmy posiadały dobroczynne właściwości. Osiągały je dzięki gałązce wierzbowej, która przeważnie już o tej porze obsypana była pięknymi, srebrnymi baziami.


W religii chrześcijańskiej gałązka wierzby symbolizowała zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Zdobiono ją również innymi zielonymi roślinami, np. używano cisinę (podobno posiadała właściwości lecznicze), gałązki borówek, bukszpan, barwinek. Dodawano sztuczne lub suszone kwiaty oraz wstążeczki. Z gotowymi, kolorowymi palmami szło się do kościoła w celu ich poświęcenia. Następnie po nabożeństwie zabierano je do domu i kropiono nimi chałupę, obejście i bydło w oborze. Uderzano się, lub chociaż dotykano palmami aby przekazywać sobie ich życiodajną moc. Gładzono nimi boki krów, a nad ich głowami wykonywano znak krzyża. Palmą uderzano również krowy, które po raz pierwszy wychodziły wiosną na pastwisko, aby dobrze się doiły i pasły oraz żeby czarownice nie odbierały im i nie psuły mleka.


Dziś rzadko już samemu wykonuje się palmy w domu. Można je dostać w każdym sklepie. Dlatego, aby popularyzować tradycję wykonywania palm wielkanocnych, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną. Konkurs ten ma na celu pogłębić więzi z regionem Mazowsza, wiedzę na temat symboliki i znaczenia palm w obrzędowości ludowej oraz pobudzać aktywność twórczą. Uczestnikami konkursu mogą być dzieci, młodzież, osoby indywidualne, twórcy niezrzeszeni i zrzeszeni (koła, stowarzyszenia).


Aby wziąć udział w konkursie wystarczy wykonać tradycyjną palmę wielkanocną (nie większą niż 3 metry). Do jej wykonania należy wykorzystać tworzywa naturalne i tradycyjne formy zdobienia. Jury oceniać będzie estetykę wykonania pracy, walory artystyczne oraz dobór odpowiednich materiałów i elementów zdobniczych. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród nastąpi 17 kwietnia podczas Niedzieli Palmowej w skansenie. Nagrody za najładniejszą, tradycyjną palmę wielkanocną (I, II i III miejsce) zostaną przyznane w dwóch kategoriach – indywidualnej i zbiorowej.


Szczegółowe informacje na stronie www.mwmskansen.pl


Tekst: Anita Gad - Turalska


Komentujesz: Tradycyjna palma wielkanocna

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: wielkanoc, palma, tradycja wielkanocna, tradycja


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie