Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Szlakiem ważnych bitew


Zwiedzanie pól bitewnych, na których znajdują się pomniki, muzea, kaplice, makiety czy nawet tylko tablice informacyjne, bywa niemałą atrakcją turystyczną.


::Cedynia, rok 972

Dziś świadkami pierwszej poświadczonej dokumentami bitwy, jaką stoczył władca państwa polskiego, są tylko porozcinane jarami pagóry tzw. Karpat Cedyńskich To stąd uderzyli wojowie Mieszka, spychając zaskoczonych Sasów w bagna i rozlewiska Odry. W miejscowym muzeum poznamy szczegóły bitwy i zobaczymy pochodzące z miejscowych wykopalisk miecz, toporek, sztylety, groty oszczepów, włóczni i strzał, ostrogi oraz topory bojowe.

Położenie: woj. zachodniopomorskie, pow. gryfiński. Dojazd ze Szczecina drogą nr 31 do Chojny, gdzie należy skręcić w drogę nr 124
Kontakt: Muzeum Regionalne, pl. Wolności 4, 74-520 Cedynia,
tel. (91) 414 41 31. Czynne codziennie (prócz poniedziałków) w godz. 9.00–16.00, w soboty i niedziele 10.00–14.00. W czwartki wstęp bezpłatny


::Legnica, rok 1241

Bitwa stoczona tu 9 kwietnia miała ogromne znaczenie dla Polski. Mongołowie rozgromili wojska księcia Henryka II Pobożnego, po czym spustoszyli najlepiej rozwinięte i najbogatsze regiony kraju. Na miejsce wymordowanych lub zbiegłych chłopów i mieszczan masowo przybywali niemieccy koloniści. Katastrofą były także skutki polityczne – zginął władca mający szanse zjednoczyć podzieloną na dzielnice Polskę.
W miejscu, gdzie miał zginąć Henryk Pobożny, znajduje się gotycki kościół św. Trójcy i NMP (początek XIV w.), obecnie mieszczący Muzeum Bitwy Legnickiej. Z bitwą związany jest także stojący tuż obok zabytek śląskiego baroku – kościół (1727-31). Śmierć Henryka Pobożnego upamiętnia całe wnętrze świątyni, a nawet jej fasada, wieże i portal główny z gzymsem dźwiganym przez tatarskich niewolników.

Położenie: woj. dolnośląskie, pow. legnicki. Dojazd z Legnicy autostradą A 4
Kontakt: Muzeum Bitwy Legnickiej, pl. Henryka II Pobożnego 3; 59-241 Legnickie Pole, tel. (76) 858 23 98. Czynne środa–niedziela w godz. 11.00–17.00.


::Płowce, rok 1331

Był wrzesień, gdy Krzyżacy wracający z kolejnej wyprawy na Polskę prowadzili tędy jeńców i wieźli łupy. Nie spodziewali się zagrożenia. Gdy pierwsze dwa oddziały minęły wieś, król Władysław Łokietek wydał rozkaz do ataku na ostatnią grupę wojsk. Wyćwiczeni i uzbrojeni rycerze zakonni wycofali się w kierunku Torunia. Bitwa pod Płowcami przeszła do historii jako udana próba przeciwstawienia się potędze Krzyżaków.Na polach pod Płowcami przetrwał cmentarz, gdzie pochowano 4187 poległych rycerzy. Na kopcu wzniesiono kamienny pomnik.

Położenie: woj. kujawsko-pomorskie, pow. radziejowski. Dojazd z Kruszwicy drogą nr 62 w kierunku Włocławka
Kontakt: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Radziejowie,
ul. Objezdna 33, 88-200 Radziejów, tel. (54) 285 32 80


::Grunwald, rok 1410

Największy w dziejach triumf polskiego oręża jest jednocześnie jedną z największych bitew średniowiecznej Europy. Od niej rozpoczęła się też nowa epoka historii Polski. Do walki stanęli dwaj godni przeciwnicy: Ulrich von Jungingen – wielki mistrz zakonu krzyżackiego, dowodzący potężną armią znakomitych rycerzy z niemal całej Europy, i militarny geniusz król Władysław Jagiełło, wspomagany przez liczebniejszą od krzyżackiej również dobrze wyposażoną i uzbrojoną armię. Wielki mistrz i cała starszyzna Zakonu poległa w walce. Nie było więc z kim rokować, a i król nie kwapił się do definitywnego zniszczenia Zakonu.
Na polu bitwy wznosi się widoczny z daleka pomnik, obok którego jest muzeum gromadzące znaleziska z miejscowych wykopalisk. Jest tu także plastyczna makieta przedstawiająca poszczególne fazy walki. Bitwa z 15 lipca 1410 r. jest inscenizowana w każdą rocznicę tego wydarzenia.

Położenie: woj. warmińsko-mazurskie, pow. ostródzki. Z Warszawy drogą nr 7 w kierunku Gdańska, przed Olsztynkiem skręcić w lewo na drogę nr 537
Kontakt: Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku, 14-107 Gietrzwałd, tel. (89) 647 22 27

Komentujesz: Szlakiem ważnych bitew

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: bitwa, pole bitewne, makieta, cedynia, grunwald, westerplatte, racławice


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie