Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Szlak Piastowski


Szlak Piastowski przebiega przez północno-wschodnią Wielkopolskę i zachodnie Kujawy. Turysta znajdzie tu liczne pamiątki historyczne oraz zabytki architektury związane z początkami państwa polskiego.


W Gieczu (1) wznosi się potężne grodzisko, w którym odkryto pozostałości kamiennego palatium z czasów Mieszka II. Niedaleko stoi kamienny romański kościół z XII wieku.

Koło Lednogóry (2) leży Ostrów Lednicki – rezydencja Mieszka I i jeden z głównych ośrodków obronnych państwa Polan. Utworzono tu interesujący rezerwat archeologiczny. W pobliżu rozciąga się Wielkopolski Park Etnograficzny – jeden z największych skansenów w Polsce.

Gniezno (3) to pierwsza stolica Polski, miejsce koronacji pięciu królów, a także znane w Europie miejsce kultu pierwszego polskiego męczennika – św. Wojciecha. Na pewno warto pospacerować po Wzgórzu Lecha, zwiedzić archikatedrę i zobaczyć słynne Drzwi Gnieźnieńskie.

W Biskupinie (4), na zachodnim brzegu Jeziora Biskupińskiego znajduje się słynny rezerwat archeologiczny z dobrze zachowanymi pozostałościami osiedla obronnego kultury łużyckiej. Najlepiej tu przyjechać we wrześniu, by wziąć udział w Festynie Archeologicznym.

Wenecja (5) – niewielka, malowniczo położona wioska – przyciąga turystów dwiema atrakcjami: skansenem kolejek wąskotorowych i ruinami zamku, w których straszy duch Diabła Weneckiego.

Mogilno (6) leży na północnym krańcu Jeziora Mogileńskiego, nad rzeczką Panną. Miasto słynie z romańskiego zespołu klasztornego Benedyktynów. Także do Strzelna (7) warto przyjechać, aby zobaczyć dwa bardzo stare i cenne romańskie kościoły z przełomu XII i XIII wieku.

Legendarna Kruszwica (8) jest dziś małym, spokojnym miastem nad jeziorem Gopło. Legendę o Popielu i myszach przypomina ośmiokątna Mysia Wieża oraz fragmenty murów. Cenna jest romańska kolegiata Świętych Piotra i Pawła.

Również w Inowrocławiu (9) stoi romański kościół NMP z XIII wieku. Miasto ma status uzdrowiska – warto się wybrać na spacer po pięknym parku zdrojowym.Długość trasy: 156 km


Komentujesz: Szlak Piastowski

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: skansen, szlak piastowski, wielkopolska, kujawy


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie