Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Święto zakochanych na świecieMimo że nazwa święta miłości i zakochanych pochodzi od imienia świętego Walentego, tak naprawdę początki walentynek niewiele mają wspólnego z religią.

Ich historia sięga prawdopodobnie czasów średniowiecznych zalotów, jednak dopiero w drugiej połowie XVIII wieku Brytyjczycy zaczęli wysyłać sobie z tej okazji miłosne kartki. Kiedy Amerykanie przejęli ten zwyczaj, zamienili dzień świętego Walentego w skomercjalizowane święto czekoladek, kartek, kwiatów i – prawie byśmy zapomnieli – miłości…


Nie każdy to lubi

W niektórych krajach walentynki uważa się za zbyt zachodnie, chrześcijańskie lub niemoralne. W Arabii Saudyjskiej obowiązuje na przykład zakaz sprzedaży czerwonych róż i innych walentynkowych gadżetów, bo święto przyszło z Zachodu, a jego nazwa ma chrześcijańskie korzenie. W 2011 roku policja obyczajowa w Malezji aresztowała ponad 100 muzułmańskich par, które obchodziły walentynki. W Iranie natomiast zakazano drukowania miłosnych kartek i dekoracji.


Dookoła świata


JAPONIA
W jednej z pierwszych walentynkowych reklam czekoladek błędnie sugerowano, że to kobiety powinny dawać je mężczyznom, a nie odwrotnie. Producenci słodyczy ogłosili więc 14 marca „dniem odpowiedzi”. To tak zwany Biały Dzień, kiedy to mężczyźni dają czekoladki wybrankom. Podziałało – zwyczaj się przyjął.


TAJLANDIA
Wielu zakochanych planuje ślub 14 lutego w „wiosce miłości”, czyli dzielnicy Bang Rak w angkoku. Wierzą, że ślub w tak adekwatnie nazwanym miejscu zapewni im trwałe i szczęśliwe małżeństwo, dlatego już bladym świtem ustawiają się w kolejce do urzędu.


WŁOCHY
Każdego roku w walentynki do Werony przychodzi około tysiąca listów adresowanych do Julii (tej od Romea).


AUSTRALIA
Organizacja planowania rodziny ogłosiła 14 lutego Narodowym Dniem Prezerwatywy i zachęca zakochanych: „Wyraź to kwiatami, rób to w prezerwatywie”.


USA
Z pewnego badania wynika, że 53 proc. Amerykanek rzuciłoby swojego partnera, gdyby nie dał im prezentu na walentynki. Według innego 38 proc. Amerykanów zastanawiało się kiedyś, czy nie lepiej zakończyć związek, niż podejmować mozół szukania idealnego prezentu dla wybranki.


INDIE
W 2009 roku członkowie fundamentalistycznej hinduistycznej organizacji Sri Ram Sena zaatakowali kobiety siedzące w pubie w Mangalore, a jej przywódca Pramod Mutalik ogłosił, że surowo potraktuje wszystkich, którzy obchodzą walentynki. Grupa młodych kobiet postanowiła odpowiedzieć na groźby w nietypowy sposób: poprosiły rodaczki z całego kraju, żeby wysłały organizacji różowe figi. Na apel odpowiedziało ponad 3 tysiące kobiet. Podziałało – w 2010 i 2011 roku obyło się już bez represji.


FRANCJA
Paryż to być może najbardziej romantyczne miasto na świecie. Jednak francuskie Saint-Valentin i Roquemaure cały czas próbują go zdetronizować. Każdego roku w weekend około 14 lutego Saint-Valentin oferuje zakochanym możliwość złożenia małżeńskiej przysięgi w różanym ogrodzie i przyczepienia miłosnych karteczek do Drzewa Przysięgi. Z kolei Roquemaure wabi Festiwalem Zakochanych z XIX-wieczną muzyką i kostiumami.


Tekst: Robert Kiener, Miesięcznik Reader’s Digest, nr 2/2012


Komentujesz: Święto zakochanych na świecie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: paryż, japonia, walentynki, usa, włochy


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie