Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Światowe dziedzictwo


Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO to rejestr najcenniejszych zabytków, zespołów i miejsc zabytkowych, pomników przyrody oraz obszarów chronionych.

Podczas konferencji w Sztokholmie w 1972 r. ONZ podjęła rezolucję w sprawie uruchomienia międzynarodowego systemu ochrony światowej spuścizny kulturalnej i naturalnej.
W tym samym roku w Paryżu przyjęto tekst Konwencji o Ochronie Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego. Polska ratyfikowała ją w 1978 r. Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO prowadzona jest w ramach wypełniania tej konwencji przez Komitet Dziedzictwa Światowego UNESCO.
W 1978 r., jako pierwsze obiekty z Polski, na Listę zostały wpisane Kraków i Wieliczka.
Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO w marcu 2005 r. obejmowała 788 obiektów w 134 krajach, w tym 611 obiektów dziedzictwa kulturalnego, 154 przyrodniczego i 23 mieszane.


::Stare Miasto w Krakowie (1978)

Stare Miasto w Krakowie zostało wpisane na Listę już podczas drugiej sesji Komitetu Dziedzictwa Światowego UNESCO.
To XIII-wieczne miasto kupieckie ma największy w Europie rynek, liczne zabytkowe kamienice, pałace i kościoły. Zachowały się także fragmenty XIV-wiecznych murów miejskich, żydowska dzielnica Kazimierz, gmachy Uniwersytetu Jagiellońskiego,a na Wawelu stoi gotycka katedra, w której pochowani są władcy Polski, oraz rensesansowy Zamek Królewski.
„Cracovia totius Poloniae urbs celeberrima” – „Kraków, całej Polski miasto najsławniejsze” – w 2007 r. będzie obchodził 750-lecie nadania praw miejskich. Nie znaczy to, że dawna stolica Polski powstała w XIII w. Miasto istniało już od dawna, jego początków trzeba szukać w legendach, których śladem
są kopce Kraka i Wandy. Książę Bolesław Wstydliwy, który 5 czerwca 1257 r. wydał przywilej lokacyjny, nadał tylko Krakowowi nowe prawa i ustalił nowe zasady jego funkcjonowania.

Położenie: Kraków, woj. małopolskie
Kontakt: Małopolskie Centrum Informacji Turystycznej, Rynek Główny 1/3 (Sukiennice od strony kościoła Mariackiego), tel. (12) 421 77 06


::Zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce (1978)

Historia warzenia soli jest najdłuższa w Europie i sięga środkowego neolitu (ok. 3500 lat p.n.e.). Sól wydobywano tu bez przerwy od XIII do XX w.
W uzasadnieniu wpisu kopalni na Listę UNESCO napisano:
„Jej oryginalne wyrobiska ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych. (...) Do niespotykanych w skali światowej należą obiekty sztuki górniczej reprezentowane przez rzeźby w soli i całe kaplice podziemne z bogatym wystrojem wnętrz.”
W ciągu siedmiu wieków wyeksploatowano ok. 7,5 mln m3 podziemnych wyrobisk na dziewięciu poziomach (64–327 m głębokości). Powstało 2040 komór, ponad 300 km chodników, 26 szybów i ok. 180 szybików łączących różne poziomy.

Położenie: Wieliczka, woj. małopolskie, pow. wielicki
Kontakt: Kopalnia Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna Sp. z o.o., ul. Daniłowicza 10, tel. (12) 278 73 02

 


::Obóz koncentracyjny Auschwitz w Oświęcimiu (1979)

Auschwitz-Birkenau, największy obóz koncentracyjny III Rzeszy, tworzą ogrodzenia, druty kolczaste, budki strażnicze, baraki, szubienice, komory gazowe i piece krematoryjne. Jest świadectwem ludobójstwa hitlerowskiego i symbolem okrucieństwa człowieka wobec człowieka, którym naznaczony jest XX wiek.
W obozie systematycznie głodzono, torturowano i wymordowano 1,5 mln ludzi, w większości Żydów.
Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1947 r. Na jego terenie znajduje się 155 obiektów, w tym 31 murowanych budynków piętrowych, 30 murowanych baraków, 21 drewnianych baraków,
36 drewnianych wież wartowniczych oraz przedmioty pomordowanych i prace plastyczne wykonane przez więźniów.

Położenie: woj. małopolskie, pow. oświęcimski
Kontakt: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, ul. Więźniów Oświęcimia 20, tel. (33) 844 81 02
Komentujesz: Światowe dziedzictwo

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: wieliczka, kraków, unesco, auschwitz, puszcza białowieska, stare miasto


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie