Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Śladami wielkich Polaków


W całym kraju jest zaledwie kilkanaście muzeów poświęconych zasłużonym Polakom. Każdy znajdujący się tam eksponat to część żywej historii, która zaprasza, aby ją odkryć na nowo.


::Muzeum Ignacego Jana Paderewskiego i Wychodźstwa Polskiego w Ameryce

Oprócz pamiątek po wielkim pianiście, kompozytorze i mężu stanu muzeum prezentuje część znakomitej kolekcji dzieł sztuki, którą Paderewski zapisał w testamencie Muzeum Narodowemu w Warszawie. Eksponowane są płótna znanych malarzy, trofea artystyczne oraz wspaniały zbiór sztuki chińskiej i japońskiej.
Część ekspozycji poświęcono życiu polskiej emigracji w Ameryce.
Od 1992 r. muzeum mieści się w Łazienkach, w budynku starej Podchorążówki, z której w listopadową noc 1830 r. Piotr Wysocki poprowadził swoich kolegów, rozpoczynając powstanie listopadowe.

Położenie: Warszawa, ul. Szwoleżerów 9
Kontakt: Muzeum Ignacego Jana Paderewskiego i Wychodźstwa Polskiego w Ameryce, tel. (22) 622 64 34. Otwarte wtorek–niedziela w godz. 10.00-15.00.


::Muzeum Fryderyka Chopina

Początki tego muzeum sięgają czasów międzywojennych. Zgromadzone w tym okresie autografy muzyczne i listy szczęśliwie przetrwały czas wojny. Dziś jest to najbogatsza na świecie kolekcja pamiątek po Chopinie. Zobaczymy tu autografy i pierwodruki kompozycji z odręcznymi poprawkami, listy pisane przez i do Chopina, portrety artysty, jego bliskich i przyjaciół. Muzeum organizuje także koncerty chopinowskie.

Położenie: woj. mazowieckie, Warszawa, Zamek Ostrogskich
Kontakt: Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1, tel. (22) 827 54 71. W sezonie (2 V–30 IX) muzeum jest otwarte w godz. 10.00–17.00, w czwartki 12.00–18.00, a w weekendy 10.00–14.00. Poza sezonem krócej, w święta nieczynne.

 

::Muzeum Karola Szymanowskiego

Muzeum najwybitniejszego polskiego kompozytora pierwszej połowy XX w. mieści się w willi Atma przy zakopiańskiej ulicy Kasprusie, w której spędził ostatnie lata życia. Odtworzono gabinet, gdzie powstały ostatnie utwory, m.in.: Pieśni kurpiowskie, II koncert skrzypcowy, IV Symfonia na fortepian i orkiestrę. W muzeum zobaczymy strój koncertowy, osobiste drobiazgi, odznaczenia, listy i dyplomy. Na ścianie wisi portret kompozytora autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza i obrazy Mai Berezowskiej.

Położenie: Zakopane, woj. małopolskie, pow. tatrzański
Kontakt: ul. Kasprusie 19, tel. (18) 201 34 93. W poniedziałek i wtorek nieczynne, w niedzielę wstęp wolny::Salonik na Krakowskim Przedmieściu

Należał niegdyś do Chopinów. Miejsce, w którym młody Fryderyk spędził ostatnie lata przed emigracją, udało się odtworzyć dzięki rysunkom Antoniego Kolberga. Wśród mebli z epoki ma się wrażenie, że jeszcze słychać koncertującego Chopina. Na uwagę zasługuje fortepian firmy Erarda, własność innego słynnego pianisty i kompozytora – Franciszka Liszta.

Położenie: Warszawa, Krakowskie Przedmieście 5
Kontakt: Salonik na Krakowskim Przedmieściu, ul. Krakowskie Przedmieście 5, tel. (22) 826 62 51. Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–14.00.
Komentujesz: Śladami wielkich Polaków

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: muzeum, paderewskiego, chopina, szymanowskiego, matejki


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie