Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

MWM w Sierpcu

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w parku dworskimTeren, na którym obecnie znajduje się skansen, jeszcze do początku XX w. należał do majątku ziemskiego Bojanowo. Po przejęciu przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w 1971 roku, ulegał stopniowej rewaloryzacji, zmierzającej do przywrócenia mu pierwotnego wyglądu.


W miejscu obecnego murowanego dworu szlacheckiego, jeszcze do lat 60 – tych XX wieku, znajdowała się drewniana podmiejska willa otoczona od strony południowej rozległym parkiem. Prace nad otworzeniem parku rozpoczęły się w 1996 roku i trwały do 2010 roku.


Zrealizowany park mieści się w granicach dawnego założenia ogrodowego. Urozmaicone ukształtowanie terenu pozwoliło uzyskać malowniczy efekt nasadzeń roślinnych. Prezentowane tu gatunki drzew i krzewów są charakterystyczne dla dawnych założeń krajobrazowych regionu Mazowsza. Niektóre wyróżniają się swymi walorami ozdobnymi – np. efektownym kwitnieniem lub zabarwieniem liści , a wszystkie kompozycje roślinne tworzą spójną całość.


Od czerwca 2011 roku Muzeum uruchamia ścieżkę edukacyjno – przyrodniczą w parku dworskim. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą mogli samodzielnie poznawać i badać dawne gatunki drzew i krzewów w parku dworskim. Dla każdej grupy wiekowej, w oparciu o program nauczania, opracowany został zeszyt ćwiczeń zawierający barwne fotografie, rysunki, zagadki, ciekawostki oraz zadania do wykonania w terenie.


Młodzi przyrodnicy wypełniając kolejne polecenia dowiedzą się m.in. jakie gatunki drzew rosną w parkach a jakie w lasach, czym różnią drzewa od krzewów, na czym polega zapylanie kwiatów i rozsiewanie nasion, jak wyglądają kwiaty i owoce wybranych gatunków drzew i krzewów, poznają różnice w budowie liści drzew liściastych i iglastych a także techniki pomiaru wysokości drzew. Po ciekawych zadaniach oprowadzać będzie rysunkowy bohater o imieniu Kasztaniak. Wypełnione ćwiczenia uczestnicy zabiorą do domu.


Ścieżkę edukacyjno – przyrodniczą będzie można przebyć w 2 wariantach do wyboru: z przewodnikiem Muzeum lub samodzielnie (trasy oznaczone zostaną tabliczkami informacyjnymi). Ma także tę zaletę, że nie jest przeznaczona wyłącznie dla grup zorganizowanych. Rodzice z dziećmi, którzy wybiorą się na wycieczkę do skansenu, po wykupieniu zestawu edukacyjnego (ćwiczenia, ołówek, mapa ścieżki), będą mogli „pobawić się” w młodych przyrodników.


Źródło: MWM w Sierpcu


Komentujesz: Sierpc: Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: skansen, muzeum wsi mazowieckiej, sierpc, park dworski


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


  • iwa9823

    Wydaję mi się , że jest to piękne miejsce to zwiedzania. Nie byłam tam ale same zdjęcia na to wskazują. Nawet przejście z ukochanym byłoby wspaniałe. Ciekawe czy można tam sobie urządzić...

    iwa9823

  • trebo645

    To bardzo dobry artykuł. Sierpc jest nie daleko mojej miejscowosci byłem tam nie raz i polecam to miejsce.

    trebo645

Zgłoś nadużycie

Skomentuj artykuł