Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w parku dworskim
Teren, na którym obecnie znajduje się skansen, jeszcze do początku XX w. należał do majątku ziemskiego Bojanowo. Po przejęciu przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w 1971 roku, ulegał stopniowej rewaloryzacji, zmierzającej do przywrócenia mu pierwotnego wyglądu.
Zrealizowany park mieści się w granicach dawnego założenia ogrodowego. Urozmaicone ukształtowanie terenu pozwoliło uzyskać malowniczy efekt nasadzeń roślinnych. Prezentowane tu gatunki drzew i krzewów są charakterystyczne dla dawnych założeń krajobrazowych regionu Mazowsza. Niektóre wyróżniają się swymi walorami ozdobnymi – np. efektownym kwitnieniem lub zabarwieniem liści , a wszystkie kompozycje roślinne tworzą spójną całość.
Od czerwca 2011 roku Muzeum uruchamia ścieżkę edukacyjno – przyrodniczą w parku dworskim. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą mogli samodzielnie poznawać i badać dawne gatunki drzew i krzewów w parku dworskim. Dla każdej grupy wiekowej, w oparciu o program nauczania, opracowany został zeszyt ćwiczeń zawierający barwne fotografie, rysunki, zagadki, ciekawostki oraz zadania do wykonania w terenie.
Młodzi przyrodnicy wypełniając kolejne polecenia dowiedzą się m.in. jakie gatunki drzew rosną w parkach a jakie w lasach, czym różnią drzewa od krzewów, na czym polega zapylanie kwiatów i rozsiewanie nasion, jak wyglądają kwiaty i owoce wybranych gatunków drzew i krzewów, poznają różnice w budowie liści drzew liściastych i iglastych a także techniki pomiaru wysokości drzew. Po ciekawych zadaniach oprowadzać będzie rysunkowy bohater o imieniu Kasztaniak. Wypełnione ćwiczenia uczestnicy zabiorą do domu.
Ścieżkę edukacyjno – przyrodniczą będzie można przebyć w 2 wariantach do wyboru: z przewodnikiem Muzeum lub samodzielnie (trasy oznaczone zostaną tabliczkami informacyjnymi). Ma także tę zaletę, że nie jest przeznaczona wyłącznie dla grup zorganizowanych. Rodzice z dziećmi, którzy wybiorą się na wycieczkę do skansenu, po wykupieniu zestawu edukacyjnego (ćwiczenia, ołówek, mapa ścieżki), będą mogli „pobawić się” w młodych przyrodników.
Źródło: MWM w Sierpcu
Wpisz komentarz
Zamknij to okno