Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Sezon na piwne podróże w pełni


Na mapie Polski przybywa imprez, biesiad i festiwali piwnych. Nic dziwnego. Polacy polubili turystykę piwną. Żeby napić się ulubionego trunku są w stanie przejechać kraj wzdłuż i wszerz


Już w najbliższy weekend do Bielkówka, niewielkiej pomorskiej miejscowości ściągnie kilkanaście tysięcy osób. W sobotę odbędzie się jedna z największych imprez piwnych w Polsce – Koźlaki Bielkowskie, organizowana przez Browar Amber.


Ta dziewiąta już z rzędu biesiada piwna przyciąga tłumy. W ubiegłym roku Bielkówko odwiedziło ponad 10 tys. osób, miejscowych miłośników złotego trunku i turystów, którzy przybyli na imprezę z Podkarpacia, Zielonej Góry, a nawet z Berlina, Amsterdamu, czy Helsinek.


Polska jest od lat w europejskiej czołówce obok Czechów i Niemców pod względem spożycia piwa na jednego mieszkańca. Polak przeciętnie wypija około 90 litrów piwa rocznie. Dopiero jednak od niedawna Polacy zaczęli odkrywać i poznawać różne gatunki i smaki piw. Ciekawość i fascynacja nietypowymi, oryginalnymi markami i rodzajami złotego trunku spowodowała gwałtowny rozwój piwnej turystyki w Polsce.


- Na świecie podróże szlakiem regionalnych browarów, biesiad i imprez piwnych są od dawna popularne. W Polsce ta moda właśnie wybuchła. Polacy zaczęli traktować browary jako obiekty turystyczne. Odwiedzają nas turyści z całej Polski, żeby zobaczyć jak wygląda browar, jak jest warzone piwo – opowiada Marek Skrętny z gdańskiego browaru Amber.


Dlatego w Polsce jest coraz więcej festiwali i biesiad piwnych, które przyciągają amatorów złotego trunku, turystów ciekawych kultury i smaków piwa.


Do czołowych imprez piwnych należy np. Festiwal Birofilia, organizowany przez grupę Żywiec. Tegoroczny, który miał miejsce w czerwcu zgromadził 3,5 tys. kolekcjonerów, kilkuset browarników domowych oraz kilkanaście tysięcy piwoszy, którzy przyjechali ściągnięci wizją możliwości zakupu piwa z tak odległych miejsc jak Trynidad, Mauritius czy Sri Lanka.


W połowie sierpnia odbyło się Ogólnopolskie Święto Piwowarów i Chmielarzy „Chmielaki” w Krasnymstawie (Lubelskie). Udział wzięło w nim 36 browarów z Polski, Czech, Holandii i Słowacji. Goście mogli spróbować aż 100 gatunków piwa.


Organizatorzy każdej z imprez starają się zapewnić turystom atrakcje. Są więc konkursy na najlepsze piwo, wybory Miss, degustacja regionalnych przysmaków, pokazy piwowarstwa itd.


Zaraz po Koźlakach, amatorzy piwa mogą od razu wybrać się do Zduńskiej Woli, gdzie 15 września odbędzie się I Biesiada Zduńskowolska. Impreza odbędzie się z okazji 120 rocznicy założenia lokalnego browaru przez Zenona Anstadta. Organizatorzy zaplanowali dla gości konkursy, występy muzyczne i pokazy warzenia piwa.


Ci, którym, nie wystarczy lokalne podwórko mogą udać się na najsławniejsze święto piwa Oktoberfest, które odbędzie się 22 września w Monachium. To prawdziwy gigant, przez ostatnie imprezy przewinęło się aż 6 mln spragnionych piwa i zabawy turystów.


Źródło: materiały prasowe


Komentujesz: Sezon na piwne podróże w pełni

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: piwo, jarmarki, birofilia, chmielaki krasnostawskie, Święto chmielarzy i piwowarów, koźlaki bielkowskie, oktoberfest


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie