Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (227)

Ratujmy rysie
W Polsce żyje już tylko 200 rysi. Potrzebują pomocy człowieka, aby przetrwać. Dlatego WWF rozpoczął kilkuletni program ochrony tych pięknych drapieżników w Polsce.


Rysi jest za mało
Głównym celem projektu jest przywrócenie populacji rysi na obszarach, gdzie jeszcze niedawno występowały w naturze. Obecnie szczególnie zagrożone są rysie z lasów północno-wschodniej Polski. Żyje ich tam zaledwie 60. Dlatego WWF już pracuje nad odtworzeniem populacji rysi w lasach mazurskich, gdzie te zwierzęta stale występowały jeszcze 20 lat temu. Wykorzystujemy specjalną metodę reintrodukcji (tzw. "born to be free"), dzięki której młode rysie urodzone w niewoli, już od pierwszych tygodni życia mogą poznawać dziką przyrodę i uczyć się życia na wolności. Pozostają jednak w kontakcie ze swoją matką aż do momentu usamodzielnienia. WWF chce poprawić warunki do migracji, tak, aby odtworzyć łączność pomiędzy poszczególnymi populacjami rysi, ułatwiając im tym samym rozmnażanie oraz poszukiwanie pożywienia.


Ryś to piękne i tajemnicze zwierzę, największy dziki kot żyjący w Europie.
Jak wygląda? Ryś euroazjatycki Lynx lynx jest największym przedstawicielem rodziny kotowatych w Europie i trzecim co do wielkości, po niedźwiedziu i wilku, ssakiem drapieżnym na naszym kontynencie. Dorosłe rysie osiągają wielkość dużego psa (dorastają do wysokości 60-85 cm). Samce są zwykle większe i ważą 18-34 kg, natomiast samice 16-26 kg.


Gdzie żyje ryś?
Ryś kiedyś występował w całej Europie, teraz w zachodniej części kontynentu jest już prawie nieobecny. Po całkowitym wytępieniu został reintrodukowany do Francji, Szwajcarii, Niemiec, Włoch, Słowenii i Czech.
Polska jest w dość szczęśliwej sytuacji, ponieważ leży na krańcu ciągłego zasięgu naturalnej populacji rysia w Europie Wschodniej. Jest zatem swego rodzaju łącznikiem pomiędzy Europą Zachodnią (gdzie ryś prawie już nie występuje), a terenami gdzie te duże koty mają jeszcze stosunkowo dobre warunki do życia.
W Polsce żyje obecnie zaledwie 200 rysi. Większość z nich występuję w polskiej części Karpat (tzw. rysie karpackie), ok. 60 osobników jest rozproszonych w lasach na północnym-wschodzie kraju (tzw. rysie nizinne). Niestety w ciągu ostatnich 20 lat zasięg występowania rysia w Polsce dramatycznie się zmniejszył. Ryś zniknął z Puszczy Piskiej i Lasów Napiwodzko-Ramuckich.Zapraszamy do pobrania ePrzewodnika o rysiach!Komentujesz: Ratujmy rysie!

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: eprzewodnik, ezin, rysie, prezent


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


 • iwa9823

  Rysię są śliczne, prawda. Ale nie widziałam ich jeszcze na żywo, tylko na zdjęciach ;p

  iwa9823

 • Jurek2011

  Wątek o tych pięknych zwierzętach jest bardzo poruszający i wart przemyśleń. Rysie to naprawdę zwierzęta które warto ratowań!! Dlatego postarajmy się aby zachować ten ginący gatunek jak...

  Jurek2011

 • Agata_Pilka

  Zazdrościmy! Gdzie się spotkaliście? Masz pamiątkowe zdjęcia? :)

  Agata_Pilka

 • zen7377

  Rysie są śliczne, miałem okazję jednego spotkać na żywo ;)

  zen7377

Zgłoś nadużycie

Skomentuj artykuł