Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (317)

Witaj w Podróży #41, kwiecień/maj 2014

Promocja na promy

Prom to nie samolot, w którym najważniejsze jest jak najszybsze przedostanie się z miejsca na miejsce. Prom to przygoda i rozrywka, a podróż morska – niezależnie od tego, dokąd płyniemy – sama może być celem.

Tekst Igor Lagenda

Podróż może być przyjemna, ale tak czy inaczej musisz się zdecydować, dokąd zmierzasz. Sąsiedztwo Morza Bałtyckiego umożliwia turystom z Polski bezpośrednie rejsy do wybranych krajów skandynawskich. Wypływające z polskich portów promy Polferries, Stena Line, Unity Line oraz TT Line docierają do Szwecji i Danii. Stamtąd możemy bez trudu kontynuować morską przygodę i przedostać się dalej: na Wyspy Brytyjskie, do Islandii, Łotwy, Finlandii czy Norwegii. Bramę do krainy fiordów otwiera szeroko Fjordline, którego promy wypływają z Danii m.in. do Bergen czy Kristiansand.

Odprawa na promie
Aby wybrać się w podróż promem, wystarczy... kupić bilet. Najłatwiej można to zrobić na stronie przewoźników. Istotne jednak jest to, że na 90 min przed godziną wypłynięcia musisz przejść odprawę pasażerską. Kończy się ona zwykle 15 min przed odejściem promu dla pasażerów niezmotoryzowanych i 30 min dla podróżujących samochodem. Koniecznie zabierz ze sobą dokumenty potwierdzające tożsamość: paszport lub dowód osobisty. Kierowca pojazdu powinien przygotować do odprawy dokumenty potrzebne do prowadzenia pojazdu za granicą: prawo jazdy, polisę ubezpieczeniową oraz dowód rejestracyjny. Pamiętaj też, żeby sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w kraju, do którego się wybierasz. Mogą się one różnić np. w zakresie obowiązkowego wyposażenia samochodu.
Przed podróżą warto poświęcić chwilę na to, żeby zapoznać się z planem terminalu. Dzięki temu ograniczysz ryzyko, że pomylisz drogę, co może wywołać niepotrzebne nerwy. W porcie zwracaj uwagę na tablice i znaki prowadzące do bramki, na której odbywa się kontrola oraz odprawa. Wysiadając z auta na promie, zabierz wszystkie potrzebne rzeczy, bo nie będziesz mógł wrócić do niego podczas przeprawy.

Apartament z widokami
Generalna zasada dotycząca połączeń promowych w Europie jest taka, że im dłuższa trasa, tym pasażerowie mają do dyspozycji więcej udogodnień i atrakcji. Wersja minimum (rejsy nie dłuższe niż 3 godz.) zakłada, że na pokładzie znajdziemy przynajmniej jeden bar, kawiarnię lub restaurację oraz kilka sklepów. Podczas dłuższych rejsów przewoźnicy kuszą pasażerów dyskotekami, koncertami i występami zespołów kabaretowych. Barów i restauracji jest co najmniej kilka, do tego dochodzą salony gier, place zabaw dla dzieci, spa, siłownie, sale kinowe i telewizyjne. Oczywiście za większość tych usług trzeba dodatkowo zapłacić, a cena zależy od rodzaju atrakcji i waha się od kilkunastu do kilkuset złotych.
Najkrótszy rejs ze Świnoujścia do Ystad trwa 7 godz., najdłuższy – z Gdańska do Nynäshamn – aż 19. Dostępna w Polsce oferta przewoźników promowych w standardowej wersji cenowej obejmuje miejsce w fotelu lotniczym (w lecie można przenocować na pokładzie pod gołym niebem), całkowicie wystarczające podczas krótszych rejsów. Cena biletu za rejs w obie strony wynosi zwykle ok. 300–500 zł (dla dwóch osób z autem – ok. 700–1,2 tys. zł).
Przed dłuższą podróżą warto zarezerwować dodatkowo miejsce do spania. Ceny kabin uzależnione są od standardu i wyposażenia. Można wybierać spośród 1-, 2-, 3- i 4-osobowych, z prysznicem lub bez. Za przespanie się na promie w standardzie porównywalnym z 2-osobowym pokojem hotelowym średniej klasy trzeba zapłacić od 300 do 500 zł, ale już noc w 2-osobowym apartamencie może uszczuplić twój budżet o 1 tys. zł. Cenę możesz obniżyć, decydując się na kajutę bez okna i z piętrowymi łóżkami. Warto też pamiętać, że dzienne stawki za kajutę są zawsze niższe niż nocne. Za miejsce w standardowej dwójce na rejs rozpoczęty rankiem na promie Unity Line dopłacisz niecałe 100 zł.


Komentujesz: Promocja na promy

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: prom


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie