Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (233)

Powrót do przeszłości


Pradawne cmentarzyska, kamienne kręgi oraz potężne grody – każdy, nawet najbardziej wybredny, miłośnik archeologii znajdzie w Polsce coś dla siebie.


::Będkowice – gród Ślężan

Drewniane posągi wąsatych wojów strzegą bramy pradawnego grodziska z VIII w. Zachowały się jedynie jego potężne wały, które, wraz z drewnianą palisadą, tworzyły umocnienia obronne.
Na terenie dawnej osady plemienia Ślężan zrekonstruowano dwie wczesnośredniowieczne chaty. W ich pobliżu znajdują się tablice z rysunkami przedstawiającymi gród w czasach największej świetności. W pobliżu grodziska są pozostałości cmentarzyska kurhanowego z VIII-IX w. Zachowało się kilkadziesiąt mogił, a ich konstrukcję ukazuje jeden z kopców. Pogańscy Ślężanie praktykowali palenie zmarłych. Na dokładnie oczyszczonej ziemi stawiano skrzynię z drewnianych belek, którą następnie wypełniano kamieniami i resztkami ze stosu pogrzebowego. Mogiłę zakrywano nasypem ziemnym. W skład Rezerwatu Archeologicznego w Będkowicach wchodzi także kultowy krąg kamienny.

Położenie: woj. dolnośląskie, pow. wrocławski, ok. 5 km od Sobótki.
Dojazd PKS lub spacer z Sobótki turystycznym szlakiem archeologicznym (1,5 godz.)
Kontakt: Urząd Miasta i Gminy, Rynek 1, 55-050 Sobótka, tel. (71) 316 20 43


::Częstochowa – cmentarzysko

Pierwsze doniesienia o ludzkich kościach leżących na polach, częstochowska policja odnotowała przed I wojną światową. Sądzono wówczas, że to pojedyncze znaleziska, być może pozostałości jakichś grobów. Dopiero w 1955 r., przy okazji budowy trasy tramwajowej, okazało się, że w Częstochowie-Rakowie znajduje się gigantyczne cmentarzysko (2 ha) sprzed ponad 2500 lat. Udało się zachować
ok. 100 m2. Dokoła odsłoniętych i zakonserwowanych pochówków zbudowano galerię. Zorganizowano w niej wystawę poświęconą kulturze łużyckiej, której ludy pozostawiły po sobie ten wielki cmentarz. Częstochowski rezerwat archeologiczny to jedyne miejsce w Europie, gdzie można zobaczyć nienaruszone groby sprzed dwudziestu pięciu wieków.

Położenie: woj. śląskie, pow. Częstochowa (grodzki)
Kontakt: Częstochowa-Raków, ul. Łukasińskiego 20, tel. (34) 323 19 51


::Igołomnia-Zofipole – małopolscy garncarze

Piece z czasów rzymskich przypadkowo odkrył miejscowy cukiernik Piotr Paluch, który na początku II wojny światowej, w obawie przed konfiskatą, próbował zakopać swój samochód. Prawdziwe wykopaliska podjęto w Igołomni-Zofipolu tuż po 1945 r. Odnaleziono blisko 60 glinianych konstrukcji z przełomu III i IV w. służących do wypalania ceramiki. Według archeologów na tym terenie znajdowało się największe (poza granicami cesarstwa rzymskiego) europejskie centrum produkcji glinianych naczyń. Wytwarzaną w nim ceramikę znakomitej jakości eksportowano na północ i południe szlakiem handlowym, który prowadził wzdłuż Wisły. Starożytne piece można oglądać
po wcześniejszym umówieniu się z właścicielami pola, na którym znajduje się rezerwat.

Położenie: woj. małopolskie, pow. krakowski, 30 km na wschód od Krakowa
Kontakt: Igołomnia-Zofipole; Polska Akademia Nauk w Krakowie, tel. (12) 422 48 53
Komentujesz: Powrót do przeszłości

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: będkowice, cmentarz, gród


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie