Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (230)

informacja prasowa

Portugalia na cały rok

 


Rok 2013 w Portugalii obfituje w interesujące imprezy kulturalne, kulinarne i sportowe. Warto zapoznać się z nimi i już dziś zaplanować swój pobyt w tym pięknym kraju. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.


Styczeń - Początek roku na Maderze
Nowy Rok na Maderze tradycyjnie celebrowany jest spektakularnym pokazem sztucznych ogni (w 2006 roku został wpisany do Księgi Rekordów Guinness’a jako „największe widowisko pirotechniczne na świecie”). Świąteczne uroczystości będą tu trwały aż do 6 stycznia 2013 r. W centrum miasta Funchal codziennie będą odbywać się występy zespołów filharmonicznych oraz grup folkowych. Największe atrakcje przewidziano jednak na pierwszego stycznia - noworoczny koncert w wykonaniu Madeira Classical Orchestra (Madeira Tecnopolo Congress Centre, Funchal), oraz piątego stycznia – muzyczne przedstawienie “Chants of the Epiphany”, czyli pieśni „na Trzech Króli” (Municipal Garden Auditorium, Funchal).
Info: www.visitmadeira.pt


Luty - Święto czekolady w Óbidos
Na 11-tym Międzynarodowym Festiwalu Czekolady (International Chocolate Festival), który odbędzie się w dniach 22 lutego - 17 marca 2013 r., można spróbować i zakupić rozmaite specjały, w których czekolada odgrywa główną rolę, obejrzeć wystawę misternych rzeźb z czekolady (w 2012 roku były to postacie i miejsca z bajek Disney’a), a także wziąć udział w kulinarnych warsztatach (dla dorosłych i dzieci). Wszystkie te atrakcje będą miały miejsce w festiwalowym miasteczku u stóp jednego z siedmiu cudów Portugalii - średniowiecznego zamku Castelo de Óbidos.
Info: www.festivalchocolate.cm-obidos.pt


Marzec -Wielki Tydzień w Bradze
Semana Santa, czyli Wielki Tydzień, najbardziej uroczyście obchodzony jest w Bradze, nazywanej „portugalskim Rzymem”. Co roku ściągają tu tysiące ludzi z kraju i zagranicy, by uczestniczyć w przemierzających ulice miasta procesjach, nawiązujących do poszczególnych wydarzeń z Męki Pańskiej. Podczas nich noszone są naturalnej wielkości figury Chrystusa, a w pochodzie idą m.in. postacie biblijne. W 2013 roku uroczystości te przypadają na 28 - 31 marca.
Info: www.semanasantabraga.com


Kwiecień – WRC Vodafone Rally de Portugal
Fani motoryzacji i wyścigów powinni zarezerwować sobie termin 11 - 14 kwietnia 2013 r., bowiem właśnie wtedy w Portugalii odbywa się WRC Vodafone Rally de Portugal, zaliczany do FIA World Rally Championship. Najlepsi kierowcy z całego świata będą się ścigać w Lizbonie, prowincji Baixo Alentejo oraz w regionie Algarve.
Info: www.rallydeportugal.pt


Maj – Festiwal Kwiatów na Maderze
Na cześć wiosny, od 9 – 15 maja, w Funchal na Maderze organizowany jest Festiwal Kwiatów (Festa da Flor). Całe miasto udekorowane jest wtedy kwiatami. Na głównej ulicy układane są kwiatowe dywany, zdobi się nimi witryny sklepów, a na Largo da Restauração można obejrzeć i powąchać piękne kompozycje florystyczne. Odbywa się też pochód dzieci, oczywiście w przebraniach ozdobionych kwiatami. Dzieci podążają na Praça do Município, by zbudować z kwiatów symboliczną „ścianę nadziei” (Muro da Esperança). Kolejnego dnia ma miejsce parada dorosłych z ruchomymi platformami, na których prezentowane są rozmaite kwiatowe dekoracje. Podczas festiwalu odbywają się koncerty muzyczne oraz występy lokalnych grup folkowych.
Info: www.visitmadeira.pt


Czerwiec – biesiada w Lizbonie i Porto
Przez cały czerwiec w Lizbonie w ramach Festas de Lisboa można wziąć udział w licznych imprezach odbywających się na ulicach Lizbony. Organizowane są koncerty, wystawy, warsztaty i przedstawienia, a także radosna biesiada i potańcówka podczas Festas dos Santos Populares – dnia świętego Antoniego, Jana i Piotra. Udekorowane girlandami i światełkami ulice wypełnione są ludźmi, gwarem rozmów i muzyką graną na żywo, a w powietrzu unosi się zapach grillowanych sardynek.
Info: www.festasdelisboa.com

W Porto odpowiednikiem tego wydarzenia jest Festa de São João - festiwal ku czci św. Jana, patrona tego miasta. W nocy z 23 na 24 czerwca ludzie wychodzą na ulice, by znajomych i przechodniów stukać po głowach plastikowym młotkiem oraz bawić się i biesiadować na rusgas (ulicznej imprezie tanecznej) przy muzyce granej na żywo. Grillowane sardynki, caldo verde („zielona zupa”) i tutejsze wino porto to zestaw obowiązkowy. Warto obejrzeć także Barcos Rabelos Race, czyli wyścig łodzi z płaskim dnem, którymi niegdyś transportowano beczki z winem z doliny Douro do Porto.


Lipiec – Optimus Alive!
Lato to czas festiwali muzycznych. W lipcu nie można pominąć Optimus Alive!, rockowego festiwalu, podczas którego można posłuchać najlepszych zespołów tego gatunku muzycznego, a także obejrzeć prace młodych artystów sztuki miejskiej. Nad brzegiem Tagu, na promenadzie Passeio Marítimo de Algés (niedaleko Lizbony) w dniach 12-14 lipca wystąpią m.in. Green Day, Depeche Mode, Kings of Leon i Alt-J.
Info: www.optimusalive.com


Sierpień – Festival Owoców Morza
W miejscowości Olhão w regionie Algarve po raz kolejny odbędzie się Festiwal Owoców Morza (Festival do Marisco), czyli jedno z największych wydarzeń kulinarnych na wybrzeżu. Jego uczestnicy będą mogli spróbować najwyższej jakości małż i owoców morza, przygotowanych na rozmaite sposoby. Będzie można także zakupić wyroby lokalnego rękodzieła oraz wysłuchać koncertów.
Info: www.festivaldomarisco.com


Wrzesień – Douro Film Harvest
Dolina Douro, w której uprawiane są winnice i produkowane jest słynne wino porto, zaprasza we wrześniu na Douro Film Harvest, czyli międzynarodowy festiwal filmowy, na którym prezentowane są zarówno nowe, niezależne produkcje, jak i już nagrodzone dzieła. Przy okazji można spróbować słynnych tutejszych win. Dotychczas gośćmi honorowymi festiwalu byli Sophia Loren, Andie MacDowell, Milos Forman i Kyle Eastwood.
Info: www.dourofilmharvest.com


Październik – Rip Curl Pro Portugal
Na zawody surfingowe Rip Curl Pro Portugal do Peniche, a dokładnie na znaną z wysokich fal plażę Praia de Supertubos, w okresie 7-17 października ściągną nie tylko najlepsi surferzy z całego świata, ale i tłumy miłośników tego sportu. To jedyny odbywający się w Portugalii etap zawodów surfingowych ASP World Tour.
Info: www.ripcurl.eu


Listopad – Doclisboa
Lizbona zaprasza na międzynarodowy festiwal całkowicie poświęcony filmom dokumentalnym. Od 24.10. do 3.11.2013 r. będzie można obejrzeć najnowsze produkcje krajowe i zagraniczne, które umożliwiają nowe spojrzenie na otaczającą rzeczywistość.
Info: www.doclisboa.org


Grudzień – świąteczne miasteczko w Óbidos
Tradycyjnie u stóp zamku w Óbidos powstanie w grudniu baśniowe, świąteczne miasteczko. Dorośli będą mogli poszukać tam ciekawych prezentów dla swoich bliskich (będzie kiermasz produktów regionalnych), a dzieci - odwiedzić Świętego Mikołaja w jego chatce (Casa do Pai Natal), pojeździć na karuzeli czy lodowisku lub pobawić się w jedną z gier.
Info: www.obidosvilanatal.pt


Komentujesz: Portugalia na cały rok

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: portugalia, madera


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie