Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (292)

Podróżujesz autem? Zapewnij bezpieczeństwo sobie i pasażerom


Wielu z nas decyduje się na podróżowanie samochodem zarówno po kraju, jak i poza jego granicami. Musimy przy tym pamiętać, że bezpieczna podróż to nie tylko sprawny technicznie samochód, zapięte pasy bezpieczeństwa czy odpowiednio ulokowane foteliki dla dzieci. To także dobry pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych – zapewniający komfort i szereg świadczeń na wypadek zaistnienia nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak wypadek, kolizja, a niekiedy także awaria pojazdu.

Świadczenia wchodzące w zakres ubezpieczeń komunikacyjnych są szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku podróży zagranicznych. W miejscach nam nieznanych – o ograniczonym dla nas polu działania – ryzyko powstania dodatkowych stresów po wypadku, kolizji lub awarii auta jest ogromne. Jak możemy się przed tym zabezpieczyć?

Po pierwsze – OC i Zielona Karta

Ustawodawca bezwzględnie wymaga od nas posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i to niezależnie od tego, czy nasze auto uczestniczy w ruchu drogowym, czy też tylko stoi na parkingu osiedlowym. Za brak ważnego OC grożą nam bowiem znaczące sankcje. Dodatkowo – jeśli spowodujemy wypadek lub kolizję – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wyegzekwuje od nas kwotę świadczenia, którą wypłaci na rzecz poszkodowanego. Trzeba przy tym pamiętać, że OC zabezpiecza nas jedynie przed szkodami wyrządzonymi osobom trzecim. Nie zapewnia zaś wypłaty odszkodowania i dodatkowych świadczeń w przypadku uszkodzenia naszego auta. Podobnie jest z Zieloną Kartą. To międzynarodowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zadziała tylko na rzecz osób trzecich, którym – jako sprawcy wypadku lub kolizji – wyrządzimy szkodę poza granicami naszego kraju. Nie mamy prawa się bez niej poruszać po takich krajach, jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina. Bez Zielonej Karty możemy natomiast podróżować po krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wówczas wystarczy zwykłe krajowe OC.

Po drugie – pakiet ubezpieczeń dobrowolnych

Pełen komfort i bezpieczeństwo podróży zapewnią nam – oprócz ubezpieczeń obowiązkowych – pakiety ubezpieczeń dobrowolnych (autocasco, assistance oraz następstw nieszczęśliwych wypadków). Jakkolwiek zakres ubezpieczeń obowiązkowych jest jednolity w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych, to w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych jest inaczej. Na rynku pod tym względem mamy prawdziwe bogactwo ofert, dlatego przed zakupem warto porównać poszczególne z nich za pomocą profesjonalnej porównywarki rankomat.pl i dostosować do własnych potrzeb i możliwości finansowych.

Co jest przy tym warte podkreślenia?

Z pewnością to, że ubezpieczenie:
• autocasco powinno zapewnić nam wypłatę odszkodowania nie tylko w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu spowodowanego przez nas samych, z winy osób trzecich lub na skutek działania sił przyrody, ale także w przypadku jego kradzieży;
• assistance powinno zagwarantować nam szereg świadczeń w przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie kontynuować jazdy (np. holowanie, nocleg, samochód zastępczy, naprawy drobnych uszkodzeń);
• od następstw nieszczęśliwych wypadków powinno zagwarantować nam oraz pasażerom naszego pojazdu zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, będących konsekwencjami odniesionych w wyniku wypadku lub kolizji obrażeń (również wypłatę odszkodowania w przypadku śmierci poniesionej w wyniku wypadku).


Komentujesz: Podróżujesz autem? Zapewnij bezpieczeństwo sobie i pasażerom

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie