Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do inspiracji (341)

Podróż po świecie – jak dogonić swoje marzenia?


Zaczyna się od marzeń. Zmęczeni pracą, codziennymi obowiązkami, ciągłym brakiem czasu chcą wyrwać się z miejsca, w którym żyją. Chcą zrobić w końcu coś dla siebie, zwiedzać, podziwiać, fotografować, kolekcjonować przygody. Przychodzi taki moment, że decydują się rzucić pracę, spakować plecak, opróżnić konto i ruszyć przed siebie – historia wielu odważnych, dla których zwiedzanie świata było ważniejsze niż stabilne, ale nudne życie, wygląda podobnie.

Odpowiednie przygotowanie i… w drogę!

Maria Ziółkowska i Marcin Kucharski przez kilka lat pracowali jako specjaliści od finansów. Od zawsze marzyli o podróżach, dlatego nie brakowało im odwagi, by zrezygnować z dobrze płatnych posad w dużej korporacji i zacząć planować wyprawę. Wiedzieli, że to spory wydatek, dlatego odpowiednio wcześniej zaczęli oszczędzać, sprzedali też kilka rzeczy (np. samochód). Chcieli zostawić za sobą całe dotychczasowe życie, by zupełnie nieobciążeni psychicznie mogli spokojnie ruszyć na Wschód. Zwieńczeniem ich podróży miała być Nowa Zelandia.

Joanna Dębowiecka, Daniel Such, Michał Mrozowski i Alan Kocha, czworo przyjaciół z Legnicy, od zawsze miało w sobie niepokorne dusze podróżników. Decyzja o wyprawie dookoła świata była spontaniczna, młodzi globtroterzy nie zwlekali z rzuceniem pracy, szybko zaczęli planować trasę i pakować plecaki. Jak przygotowywali się do wyjazdu? Wiedzieli, że potrzebują odpowiedniego sprzętu i pieniędzy, chcieli mieć w zapasie środki finansowe na kilka miesięcy. Zdecydowali się pracować intensywniej w trakcie wakacji, żeby na koniec lata sami je sobie zafundować. I ruszyli – najpierw do Portugalii, później w kierunku Azji, z ostatecznym zamiarem dotarcia na Karaiby.

Podróż znaczy poświęcenie?

Przytoczone historie pokazują, że aby gonić marzenia potrzeba nie tylko odwagi, ale i pieniędzy. Wie o tym dobrze Łukasz Supergan, podróżnik i fotograf, który planując kilka lat temu swoją pierwszą wyprawę, zaczął realizować określony plan finansowy. Supergan odkładał co miesiąc z góry określoną kwotę, rezygnował z niektórych rozrywek i przyjemności, ale był przekonany, że podróż jest tego warta. Co więcej, uświadomił sobie z czasem, że świadome oszczędzanie uczy nas, czego tak naprawdę potrzebujemy. Supergan od dawna nie kupuje gazet, pozbył się telewizora i radia, kino i teatr porzucił na rzecz oglądania filmów w gronie znajomych, jada w domu, żeby nie tracić pieniędzy na obiady w lokalach. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznacza na poznawanie nowych zakątków świata.


Skarpeta pełna pokus

Ale czy faktycznie trzeba pozbyć się kilku przedmiotów i ograniczyć życie rozrywkowe, żeby móc spełnić marzenia o dalekiej podróży? Niekoniecznie, ale wymagana jest duża świadomość celu i orientacja w możliwych sposobach oszczędzania. Im wcześniej sprecyzujemy swoje plany, tym szybciej zaczniemy przygotowywać się na nie finansowo. I jeśli wybierzemy odpowiednie konto oszczędnościowe albo lokatę (duży i dogodny wybór oferuje np. Idea Bank, www.ideabank.pl/konto-oszczednosciowe) – zainwestowane pieniądze szybciej zaczną przynosić zyski. Oczywiście, możemy odkładać pieniądze do przysłowiowej „skarpety”, ale wełniana skarbonka nie daje możliwości korzystania na oszczędzaniu. Poza tym, mając pieniądze na wyciągnięcie ręki, często trudno nie ulec pokusom. A wtedy marzenia o podróży mogą przesunąć się w czasie.


Komentujesz: Podróż po świecie - jak dogonić swoje marzenia?

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: wyprawy podróżnicze


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie

Dodaj miejsce noclegowe